• 12. august 2022

Prečo stále neexistuje mužská antikoncepcia? Na vine je biológia

 Prečo stále neexistuje mužská antikoncepcia? Na vine je biológia

Ženy každý mesiac ovulujú iba jedno alebo dve vajíčka. Na druhej strane muži produkujú spermie každý deň, a to nie jednu alebo dve, ale stovky miliónov spermií.

Kondóm je vynález z doby bronzovej

Vedeli ste, že kondóm je starší ako 5 000 rokov? Niektoré z prvých foriem antikoncepcie siahajú približne do roku 3 000 pred naším letopočtom, a hoci kondóm urobil od doby bronzovej určité pokroky, muži stále nemajú po celé tieto tisícročia oveľa lepšiu možnosť. Okrem vazektómie.

My ženy si môžeme vyberať. Antikoncepčné tabletky, náplaste či vnútromaternicové telieska? Prečo teda nemáme antikoncepciu pre mužov?

V roku 2002 sa vedci pýtali viac ako 9 000 mužov na štyroch kontinentoch, či by boli ochotní používať antikoncepciu, schopnú zabrániť tvorbe spermií. Viac ako polovica povedala áno. Problém teda nie je nedostatok záujmu, je to čiastočne biológiou človeka.

Zložitá mužská biológia

Ženy každý mesiac ovulujú iba jedno alebo dve vajíčka. Na druhej strane muži produkujú spermie každý deň, a to nie jednu alebo dve, ale stovky miliónov spermií.

Pretože je ich produkovaných také enormné množstvo, môžete ich počet znížiť o viac ako 90%, a muž stále zostane úplne plodným. Na dosiahnutie neplodnosti musí byť počet spermií niekde na úrovni 1 až 10 miliónov na mililiter, ale dostať sa tam je takmer nemožné, minimálne bez vedľajších účinkov. Je to preto, že počet spermií je viazaný na produkciu testosterónu.

V minulosti sa vedci pokúšali znižovať hladinu testosterónu v snahe znížiť počet spermií. Problémom však bolo, že v takom prípade muži nemali žiadne libido. Ďalšie vedľajšie účinky na mužov boli také dramatické, že skutočne (zrejme) nikdy nebude existovať mužská antikoncepčná tabletka.

Vedci sa tiež pokúsili použiť rôzne zlúčeniny, ktoré napádajú bunky produkujúce spermie. Ale opäť sa do cesty postavila biológia. Ale zložitá mužská anatómia nie je jediným problémom. Problémom je tiež financovanie.

Ako píše web businessinsider, v roku 2002 sa o mužskú antikoncepciu zaujímali dve veľké farmaceutické spoločnosti, Schering a Organon. Spoločne financovali rozsiahlu klinickú štúdiu o hormonálnej antikoncepcii, ktorá ponúkala nádej, že na obzore by mohla byť prvá antikoncepčná tabletka pre mužov.

Bola však príliš nebezpečná a jej dlhodobé vedľajšie účinky neboli známe. Spoločnosti sa obávali, že jej ženy možno nebudú dôverovať, a napriek výsledkom prieskumu nebolo jasné, či by muži skutočne užívali antikoncepciu na báze hormónov. Takže tento pokus zlyhal.

Mužská antikoncepcia dnes

Dnes existujú aj niektoré sľubné výskumy pracujúce na mužskej antikoncepcii. Vyvíja sa napr. gél, ktorý dokáže znížiť testosterón tam, kde je to dôležité, v semenníkoch, kde sa produkujú spermie, a inde udržať hladinu testosterónu v norme.

Predbežné štúdie ukazujú, že až 90% mužov dosiahne úroveň zníženia množstva spermií na požadovanú úroveň.

Ďalšia spoločnosť zase vyvíja látku, ktorá dokáže “vypnúť” produkciu spermií. Má to byť gél , ktorý sa vstrekne do časti mužského reprodukčného systému, a vytvorí akúsi “zátku”.

Následne vstreknutia inej chemickej zmesi zátku rozpustí, a tak môže muž získať späť svoju plodnosť.

Ale aj keď tieto nové výskumy môžu zdať sľubné, stále bude ich vývoj trvať roky, ak nie desaťročia. A bez ďalších finančných prostriedkov by sa niektoré z nich možno nikdy nemuseli ani dostať na trh.

Mužom teda zostáva stále menej možností, ako sa chrániť. Nevratná vazektómia, nespoľahlivá presušovaná súlož, a nakoniec mierne aktualizovaný vynález z doby bronzovej, kondóm.

zdroj: businessinsider.com

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.