• 27. september 2023

Príliš silná menštruácia, krvácanie „nadmieru“, menorágia. Kedy je menštruačnej krvi už príliš a mali by ste vyhľadať gynekológa?

 Príliš silná menštruácia, krvácanie „nadmieru“, menorágia. Kedy je menštruačnej krvi už príliš a mali by ste vyhľadať gynekológa?

Príliš silná menštruácia, veľa krvi a ešte viac bolesti?. Prebdené noci, kedy posteľ strieda behanie na toaletu? Menorágia v súčasnosti trápi veľké percento žien v produktívnom veku, netreba však za ňou hneď hľadať všetky choroby sveta. Častokrát sú na vine len neriadené hormóny.

Som nepoužiteľná a nemožná

V období menštruačného krvácania sa nejedna z nás cíti pod psa aspoň počas prvých dní. Problém nastáva, ak vás menštruácia vyradí z bežného života mesiac čo mesiac natoľko, že nie ste schopná pracovať a plniť si povinnosti. Za takýmto javom takmer vždy stojí menorágia.

Menorágia je definovaná ako silné krvácanie, ktoré trvá viac ako 7 dní alebo krvácanie takej intenzity, že vám nestačia bežné hygienické pomôcky. Takmer vo všetkých prípadoch je menštruácia sprevádzaná aj silnými kŕčmi a bolesťami v prsníkoch.

Otestujte sa

Ak sa vám zdá, že by ste mohli patriť k skupine žien, ktorým krvácanie doslova strpčuje život, pozorne si prečítajte, kedy je najvyšší čas začať riešiť menštruáciu s odborníkom.

  • počas prvých troch dní si meníte vložky, tampóny, či kalíšok približne každé dve hodiny
  • neprespíte noc bez toho, aby ste nepretiekli alebo nemuseli ísť aspoň raz za noc na toaletu
  • na cesty alebo v čase, kedy sa nedostanete na WC musíte cielene použiť dvojnásobnú ochranu pred pretečením
  • krvácanie trvá dlhšie ako týždeň, pričom do tohto obdobia sa nepočíta špinenie
  • ste natoľko unavená, že nedokážete fungovať ako v bežné dni
  • máte nevoľnosť, závraty, trpíte chudokrvnosťou
  • počas menštruácie vylučujete veľa krvných zrazenín

Môžu za to hormóny?

Môžu a nemusia. Najčastejšie je za nadmerným krvácaním práve hormonálna nerovnováha. Dostať sa z tohto stavu je pomerne jednoduchým riešením, pokiaľ gynekológ nasadí adekvátnu hormonálnu liečbu. Laicky povedané, za hormonálnou nerovnováhou často stojí práve nepomer medzi estrogénmi a progesterónmi.

V maternici sa vtedy tvorí príliš hrubá výstelka sliznice maternice a tá sa následne počas menštruácie potrebuje dostať von, čo má za následok naozaj silné krvácanie.

K hormonálnej nerovnováhe dochádza z rôznych dôvodov. Medzi najčastejšie patrí dysfunkcia vaječníkov či syndróm polycystických vaječníkov, čoraz známejší ako PCOS. Trpí ním značná časť ženskej populácie a v posledných rokoch sa skloňuje pomerne často. Hormóny vie ale rozhádzať aj stres, obezita, cukrovka, štítna žľaza alebo nekonečné diéty.

Myómy, nepriatelia cyklu

Aby to nebolo také jednoduché, potrápiť nás môžu aj myómy, ktoré si rady podávajú ruky so silným krvácaním.

Myóm je benígny nádor alebo výrastok maternice a objavuje sa najčastejšie práve u žien v produktívnom veku. Spôsobuje dlhé a intenzívne krvácanie a je fajn, keď je pod pravidelným dohľadom odborníka.

Môže rásť do rozličných veľkostí a len lekár vie posúdiť, kedy je nebezpečný a treba ho dať von a kedy s ním žena môže bez väčších problémov žiť. Šarapatenie myómov dokáže celkom slušne obmedziť napríklad tehotenstvo. Pozor, myóm nie je polyp a nezmizne sám od seba, aj keď sú si vo svojej podstate oba veľmi podobné.

Takže dámy, ak vás trápi silné menštruačné krvácanie je načase zájsť za gynekológom a začať svoj problém riešiť. Menštruácia je prirodzená časť nášho cyklu a nemá nás vyradiť z bežného života a už tobôž nie, ak si to ani nemôžeme dovoliť.

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články