• 27. september 2023

Ruskej feministke hrozí 6 rokov väzenia za zdieľanie umeleckých diel zobrazujúcich vagínu

 Ruskej feministke hrozí 6 rokov väzenia za zdieľanie umeleckých diel zobrazujúcich vagínu

Yulia Tsvetkova, an artist and stage director from Komsomolsk-on-Amur (Russian Far East) is facing prosecution and harassment for defending women’s and LGBTI rights.

V Rusku sa začal súd s feministickou aktivistkou LGBT +, ktorá bola obvinená zo šírenia pornografie, po tom, ako zverejnila umelecké diela ženských tiel online.

Aktivistke a umelkyni Julii Tsvetkovej hrozí trest až na šesť rokov väzenia. Obvinenia sú údajne spojené s jej skupinou na populárnej sociálnej sieti VKontakte, kde boli zverejnené farebné a štylizované kresby vagín.

„Julia strávila nejaký čas v domácom väzení a dvakrát bola pokutovaná podľa takzvaného zákona o „homosexuálnej propagande “,“ hovorí Juliina právnička a dodáva, že jej klientka trvá na svojej nevine a chce to dokázať aj pred ruským súdom.

Julia Tsvetková, ktorá je otvorenou zástankyňou práv LGBT +, založila online skupinu s názvom Vagina Monologues, ktorá podporuje boj proti stigme a tabu okolo ženského tela, v ktorej uverejnila umenie aj od iných ľudí.

Amnesty International minulý týždeň označila prípad, ktorý je pojednávaný za zatvorenými dverami, za „kafkovskú absurditu“ a vyzvala ruské orgány, aby zrušili všetky obvinenia proti aktivistke, ktorá iba „vyjadrovala svoje názory prostredníctvom umenia“.

Ako píše britský Independent, na obranu Julie sa vyjadrilo veľa verejných činiteľov, vrátane veterána ruskej štátnej televízie Vladimíra Poznera.

Aktivisti z celého Ruska protestovali proti jej trestnému stíhaniu, umelci jej venovali predstavenie a online petícia požadujúca zrušenie obvinenia vyzbierala viac ako 250 000 podpisov.

Delegácia Európskej únie v Rusku uviedla v tweete, že prípad „pozorne sleduje“ a že „zjavne jej prenasledovanie súvisí s verejným postavením LGBT aktivistky“. Delegácia vyzvala ruské orgány, aby trestné stíhanie zastavili.

Prvé pojednávanie s Juliou sa koná osem mesiacov po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin podpísal ústavné zmeny, ktoré zakázali manželstvá osôb rovnakého pohlavia a poverili vládu „zachovaním tradičných rodinných hodnôt“.

zdroj: independent.co.uk, artistsatriskconnection.org

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.