• 12. august 2022

Seriálový hit Netflixu Bridgerton obvinený z normalizácie toxických vzťahov

 Seriálový hit Netflixu Bridgerton obvinený z normalizácie toxických vzťahov

Vzťah hlavných hrdinov seriálu má niekoľko typických znakov toxicity. Nielen, že sa formuje na klamstve, takže je od začiatku trochu odsúdený na zánik, ale tiež je založený na protichodných zámeroch.

Bridgerton, honosný seriál od Netflixu, z regentskej éry, ktorý vychádza z populárnych románov Julie Quinn (vydaných v rokoch 2000 až 2013) a v ktorej sa spája Pýcha a predsudok s Gossip Girl.

Hlavná romanca seriálu sa teraz dostala pod drobnohľad a diváci ju obvinili z normalizácie toxických vzťahov.

O čom vlastne je seriál Bridgerton?

Dej seriálového hitu od Netflixu sa odohráva na začiatku 19. storočia v Londýne, kde bolo hlavnou úlohou zámožnej ženy vydať sa. Bridgerton vykresľuje, ako mladá panna Daphne skočí do milostného románu so sexuálne skúseným vojvodom z Hastingsu, Simonom.

Ide o to, že ich zo začiatku falošný vzťah bude prínosom pre oboch, pretože Daphne sa snaží prilákať manžela (prítomnosť Simona ju robí viac žiadanou) a Simon túži odradiť všetky nedočkavé matky, ktoré sa ho pokúšajú dať dokopy so svojimi slobodnými dcérami.

Ich pseudo románik však čoskoro vybuchne, pretože spoločenské tlaky budú čoraz viac zaťažujúce a skôr ako by možno divák čakal, falošné pocity Simona a Daphne sa stanú skutočnými.

Ich vzťah má niekoľko typických znakov toxicity. Nielen, že sa formuje na klamstve, takže je od začiatku trochu odsúdený na zánik, ale tiež je založený na protichodných zámeroch.

Daphne chce ísť tradičnou cestou manželstva a detí, zatiaľ čo Simon chce zostať slobodným mládencom a nikdy nemať deti. Akonáhle je im to čoraz jasnejšie, ich vzájomná náklonnosť sa posilňuje, rovnako ako ich nádeje, že zmenia názor toho druhého.

Klasický druh toxického vzťahu

Vráťme sa ešte k tomu, ako tvorcovia seriálu vykresľujú postavu vojvodu Simona. Arogantný, sebestredný a nikdy neodhaľujúci svoje skutočné pocity, na modernej scéne randenia by bol označený ako klasický “f *ck boy”.

Keď sa city Daphne rozvinú smerom k nemu, ich vzťah balansuje medzi horlivosťou a ľahostajnosťou, a vojvoda často kladie svoje vlastné potreby nad jej.

Zlomovým momentom je, keď vášnivý bozk medzi nimi ohrozí spoločenské postavenie Daphne. O niekoľko scén neskôr Simon tvrdí, že by sa radšej zúčastnil duelu a potenciálne by zomrel, než by sa s ňou oženil.

Ako tvrdí psychológ Seth Gillihan, toto predstavuje klasický druh toxických vzťahov.

“Možno cítiš, že ti tvoj partner pomáha rásť, takže sa cítiš naozaj dobre, no inokedy ťa zhadzuje, kritizuje a spôsobuje, že sa necítiš dosť dobrá, a potom ťa opäť postavia na piedestál. Je to emocionálne vyčerpávajúce a zarážajúce, “ píše britský Independent.

Rovnako ako vo všetkých toxických vzťahoch, aj ten medzi Daphne a Simonom je vášnivý. Nevysvetliteľne sú priťahovaní jeden k druhému, aj napriek zjavnej nezlúčiteľnosti.

Toxické vzťahy sú v televízii obľúbené

Práve táto dynamika je možno najobťažujúcejším aspektom ich vzťahu a je to ten, ktorý diváci poznajú až príliš dobre. Ak nie z vlastných skúseností, potom určite z jedného z mnohých ďalších toxických, ale zároveň veľmi sexuálne nabitých, a obľúbených TV vzťahov.

Je to Chuck a Blair v Gossip Girl, Marissa a Ryan v OC, Allie a Noah v The Notebook. Tento druh vzťahu vychádza z viery, že čím viac prekážok vytvoríte medzi dvomi ľuďmi, tým viac dúfate, že spolu skončia. Nič z toho neposkytuje ideálny základ pre zdravý vzťah, ale určite ho robí sexuálne vzrušujúcim.

Jedna z diváčok seriálu Bridgerton napísala zaujímavý tweet na Twiteri:

„Ja: Je to také zvláštne v roku 2021, ukazovať muža, ktorý nechcel manželstvo a deti, ale náhle si to jeho srdce rozmyslelo. Je to také toxické pre mladé ženy, ktoré si budú myslieť, že môžu zmeniť muža. Tiež ja: dopozerala som to za dva dni, kde je sezóna 2? “

Niet pochýb o tom, že vzťah medzi Simonom a Daphne je nezdravý, ale je povzbudivé, že diváci seriálu Bridgerton to rýchlo rozpoznali, a poukázali na to na sociálnych sieťach.

A hoci by nikto nemal v reálnom živote vyhľadávať tieto druhy vzťahov, nie je na škodu si ich pozrieť aspoň na Netflixe, ak vás seriál baví. Okrem toho, keď je v stávke tak veľa a obsadenie vyzerá tak dobre, je ťažké nepozerať.

zdroj: idependent.co.uk

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.