• 27. september 2023

Sex je dôvodom, prečo si väčšina žien upravuje svoje ochlpenie. Aký je význam ochlpenia, prečo nám vôbec rastie?

 Sex je dôvodom, prečo si väčšina žien upravuje svoje ochlpenie. Aký je význam ochlpenia, prečo nám vôbec rastie?

Za posledných niekoľko desaťročí sa hladká, holá pokožka stala mainstreamom pre milióny ľudí bez ohľadu na ich pohlavie. Z tohto dôvodu sa pre niektoré ženy stalo rutinou holiť alebo voskovať pokožku. Mnohokrát to vedie k úplnému odstráneniu ich ochlpenia. Je však dobré poznať aj výhody udržiavania ochlpenia, najmä pokiaľ ide o tvoje zdravie.

Prečo ho vôbec máme?

Podľa gynekologičky Jacqueline M. Walters, M.D., to má ochlpenie svoj skutočný účel.

„Poskytuje odpruženie proti treniu, ktoré môže spôsobiť odretie kože a poranenia; ochrana pred baktériami a inými nežiaducimi patogénmi a je viditeľným výsledkom v dospievaní chlapcov aj dievčat, že hormóny začínajú naberať na obrátkach. Určite to nie je nič, za čo by sme sa mali hanbiť.”

V skutočnosti existuje aj niekoľko zmyslových výhod ochlpenia.

“Účel ochlpenia na ohanbí je pravdepodobne dvojaký. Môže hrať úlohu pri regulácii teploty, ale čo je dôležitejšie, predpokladá sa, že zachytáva feromónovú vôňu z nášho prirodzeného potu, ktorý zvyšuje sexuálnu príťažlivosť,” vysvetľuje Alyssa Dweck, MD, gynekologička v nemocnici Mount Sinai.

Voskovanie bolí viac počas menštruácie

Keď máš menštruáciu, kolísanie hormónov spôsobuje, že tvoje vnímanie bolesti prudko stúpa. Plánuješ vyskúšať horúci vosk na vytrhávanie chĺpkov v už aj tak citlivej oblasti? Áno, bude to bolieť.

Sex je dôvodom, prečo väčšina z nás upravuje svoje ohanbie

Aký má teda zmysel pravidelne odstraňovať túto prirodzenú súčasť tela? Podľa prieskumu JAMA Dermatology viac ako 55 % žien, ktoré sa holia, voskujú alebo strihajú, uviedlo, že najčastejším dôvodom, prečo to robia, je sex.

Z týchto žien 21 % tvrdí, že sa upravujú, pretože sa to páči ich partnerovi a je tu ešte jeden dôvod: gynekológ. Pred stretnutím s lekárom 40 % žien uviedlo, že si tam dole snažia dať všetko dokopy.

Aké sú spôsoby úpravy pubického ochlpenia?

Výhodou toho, že necháš ochlpenie rásť bez akejkoľvek starostlivosti je, že máš malé alebo žiadne riziko zarastania chĺpkov alebo podráždenia pokožky, ktoré sa bežne spája s voskovaním, holením a inými metódami odstraňovania chĺpkov.

Aj keď neexistuje správny spôsob, ako nosiť ochlpenie, existuje správny spôsob, ako sa oholiť, ak sa tak rozhodneš. Holenie bude oveľa jednoduchšie, ak použiješ novú žiletku a krém na holenie alebo gél na to vhodný, nie bežné mydlo.

Aby si predišla podráždeniu, urob holenie posledným krokom v sprche, pretože teplo pomôže otvoriť vlasové folikuly. A, samozrejme, neponáhľaj sa a hoľ sa pomaly.

„To, či si žena praje mať ochlpenie alebo nie, je 100-percentná kozmetická a osobná voľba. Laser, oholenie, vosk, nechať to prirodzené – všetko, čo sa ti páči, je dobré. V ceste ti nestoja žiadne zdravotné problémy, obavy ani lekárske názory, “dodáva Fahimeh Sasan, M.D., z nemocnice Mount Sinai.

zdroje: glamour.com, onlinelibrary.wiley.com, jamanetwork.com

Digiqole ad

Radka Dzurišová

Súvisiace články