• 27. september 2023

Špinenie počas menštruačného cyklu a medzi krvácaniami. Prečo sa objavuje a čo môže signalizovať?

 Špinenie počas menštruačného cyklu a medzi krvácaniami. Prečo sa objavuje a čo môže signalizovať?

zdroj: freepik.com

Aj vám sa už stalo, že menštruácia mala byť ešte v nedohľadne a predsa ste začali počas mesiaca špiniť alebo krvácať? Príčin môže byť mnoho a na potenciálny problém je dobré si posvietiť. Aký je rozdiel medzi špinením a menštruáciou a prečo k tomu vôbec dochádza v čase, kedy to neočakávame?

Špinenie vs. menštruácia

Špinenie sa môže objaviť prakticky kedykoľvek počas cyklu, avšak obvykle má vždy svoju príčinu. Na rozdiel od menštruačného krvácania pozostáva špinenie len z veľmi malého množstva krvi a to obvykle ružovkastej alebo hnedej farby. Krv počas špinenia nikdy nebýva červená!

Počas špinenia by ste nemali pociťovať nijaké ďalšie symptómy. Na rozdiel od menštruácie, kedy mnohé ženy potrápi napríklad emočná nestabilita, precitlivenosť na pachy, či mierna bolesť hlavy, citlivosť prsníkov, alebo nevoľnosť, či kŕče.

Faktom ale je, že u žien v reprodukčnom veku je špinenie či krvácanie pomerne bežná vec a môže mať viacero príčin. Ak práve neužívate antikoncepciu, počas ktorej môžete vplyvom hormónov špiniť prakticky kedykoľvek, tu sú ďalšie možné faktory ovplyvňujúce cyklus a krvácavé prejavy počas neho.

Ovulácia

Ovulačné špinenie môže byť súčasťou vášho cyklu celkom pravidelne alebo sa objaví len čas od času. Všetko je to záležitosť hormónov, avšak netreba sa strachovať ak sa objaví a v ten deň aj odíde. Dochádza k nemu približne v polovici cyklu a príčina je jednoduchá – uvoľnené vajíčko.

Tehotenstvo

Menštruácia neprišla, zato špinenie áno? Môže byť za tým nový život. Až 20% žien počas prvých troch mesiacov tehotenstva trápi špinenie a objavovať sa začína už v celkom prvých dňoch, takže si ho ľahko zameníte s prichádzajúcou menštruáciou.

Dochádza k nemu v čase, keď sa oplodnené vajíčko pripojí k stene maternice a nazýva sa aj implantačné krvácanie. Je sfarbené viac do červena a sprevádzať ho môže aj jemné pichanie alebo kŕčovitá bolesť v podbrušku, takže ženy si často neuvedomujú, že nemusí ísť o menštruáciu, ale o niečo celkom iné.

Syndróm polycystických vaječníkov – PCOS

Pri PCOS dochádza skôr k nepravidelnému krvácaniu ako špineniu, no vylúčiť sa nedá ani jedno ani druhé. V prípade, že trpíte týmto syndrómom, môže sa krv objaviť kedykoľvek počas cyklu v červenom ale aj v hnedastom až ružovom sfarbení. Takéto krvácanie je symptómom nadprodukcie mužských hormónov, ktoré podporujú rast vačkov naplnených tekutinou.

Fibroidy v maternici alebo cervikálne polypy

Fibroidy sú malé nerakovinové zhluky buniek tvoriace sa zvnútra alebo zvonka maternice. Spôsobovať môžu nepravidelné špinenie rôznej intenzity, ako aj klasické krvácanie mimo cyklus. Cervikálne polypy sú zrasty takisto nerakovinových buniek, ktoré ale môžu vplyvom meniacich sa hladín hormónov zapríčiniť krvácanie obvykle slabšej intenzity.

Infekcie a kvasinky

Rovnako ako všetko, čo akokoľvek naruší imunitu v tele, aj infekcie a kvasinky môžu byť príčinou obvykle slabého špinenia, ktoré odznieva spolu s liečbou daného problému.

Menopauza

Čoraz častejšie sa lekári v ambulanciách stretávajú s predčasným nástupom menopauzy. Menopauza zriedkakedy príde z mesiaca na mesiac a preto sa s prechodom ženy často trápia dlhšie obdobie. Nástup menopauzy má za príznak aj nepravidelné krvácanie alebo špinenie mimo cyklus. No a keďže hranica nástupu sa posúva stále nižšie a nižšie, uvedomiť si tento fakt môže byť pre niekoho hotový rébus. Príčina nepravidelného krvácania môže byť pritom celkom banálna.

Rizikový a drsný sex

V neposlednom rade sa skupina žien stretáva s krvácaním po sexe a pritom problémom môže byť „len“ samotný styk. Príliš drsný, príliš suchý, jednoducho čokoľvek, čo môže narušiť jemné a citlivé steny vagíny môže mať za následok aj slabšie krvácanie.

Špinenie ani krvácanie samo o sebe nemusí signalizovať závažný problém, no je namieste o tom informovať svojho gynekológa/gynekologičku, ktorí môžu potenciálne ťažkosti ľahko vyriešiť, alebo v tom horšom prípade odhaliť aj zdravotné riziko.

zdroj: healthline.com

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články