Stres počas pandémie: ako ovplyvňuje menštruačný cyklus a čo pomáha?

Starostlivosť o seba môže tiež zahŕňať zamerať sa na naše menštruačné zdravie a hľadať spôsoby, ako zvládať stres tak, aby neovplyvňoval náš cyklus.
Menštruácia je aj v bežných časoch pre mnohé ženy dosť trápením, nie ešte počas globálnej pandémie, keď stres, úzkosť, lockdown a všetky neustále sa meniace opatrenia hýbu svetom.
„Pandémia COVID-19 spôsobila zmätok v menštruačných cykloch žien, narušila normálnu hormonálnu rovnováhu a spôsobila oneskorené, nepravidelné a silné periódy,“ uviedla pre Vogue gynekologička Sherry Ross.
Faktom je, že menštruácia je známkou celkového zdravia, čo znamená, že sledovanie a zvládanie menštruačných príznakov je nevyhnutnou formou starostlivosti o seba.
Starostlivosť o seba môže tiež zahŕňať zamerať sa na naše menštruačné zdravie a hľadať spôsoby, ako zvládať stres tak, aby neovplyvňoval náš cyklus.
Venujte pozornosť svojmu menštruačnému cyklu
Menštruačný cyklus je mesačná séria zmien, ktorými ženský organizmus prechádza vo vaječníkoch a výstelke maternice (endometria) v rámci prípravy na možnosť tehotenstva.
“Typické príznaky pred obdobím môžu byť od nadúvania, citlivosti prsníkov, zadržiavania vody, únavy, hnačiek a podráždenosti až po príznaky rozvinutého predmenštruačného syndrómu (PMS),” hovorí gynekologička.
Príznaky PMS začínajú jeden až dva týždne pred menštruáciou.
Podľa doktorky Sherry Ross psychologický a emocionálny stres z pandémie COVID-19 spôsobil nárast depresie, úzkosti, výkyvov nálady, podráždenosti a plaču, čo zhoršilo aj príznaky PMS.
Pretože stres interferuje s časťou mozgu, ktorá riadi hormóny, môže vyhodiť hormonálne hladiny z miery a spôsobiť zmeny v menštruačnom cykle, ako sú napríklad frekvencia, intenzita a dĺžka.
Rozpoznanie zmien v menštruačnom cykle je prvým krokom k riešeniu príznakov, ktoré vám spôsobujú bolesť a nepohodlie.
Sledujte svoj stres a to, ako ovplyvňuje váš menštruačný cyklus
Aby pomohla svojim pacientkam orientovať sa v menštruačných cykloch, doktorka odporúča, aby si viedli menštruačný denník a sledovali napríklad bolesti a chute.
“Menštruačné záznamy sú dôležité, pretože pomáhajú pacientom sledovať zmeny a umožňujú otvorený rozhovor o zmenách so svojím lekárom,” hovorí.
Poznámky môžete robiť ručne pomocou poznámkového bloku či diára alebo používať jednu z mnohých aplikácií.
Zostaňte hydratované a jedzte protizápalové jedlá
Tri piliere udržania zdravia počas obdobia menštruácie sú zostať hydratovaná, pozorne sa stravovať a dopriať si dostatok spánku.
Za týmto účelom doktorka Ross odporúča jesť jedlá na báze vody (ako sú bobulové ovocie, melón, zeler a uhorka), aby sa minimalizovalo zadržiavanie vody a nadúvanie.
Vhodné je aj pitie teplej alebo horúcej vody, ktoré uvoľňuje svaly maternice. Hydratujte sa teplými tonikami, ako je zázvorový a zelený čaj.
Buďte aktívne a dobite si baterky
Aby ste znížili nadúvanie a zadržiavanie vody v tele, doprajte si pravidelné cvičenie aspoň štyrikrát týždenne po dobu minimálne 30 minút – najmä počas karantény, keď je ťažšie zostať aktívny a udržiavať telo v pohybe.
Jednou z najpopulárnejších foriem cvičení na úľavu počas obdobia menštruácie je jóga, pretože známe pózy, ako je napríklad detská póza, pes smerujúci dole a ťavia póza, zmierňujú kŕče. Skúste aj meditáciu a prechádzky v prírode.
zdroj: vogue.com