• 29. máj 2023

Sú ženy povinné odpovedať na otázku, prečo nechcú mať deti? Takto geniálne to robia tie slávne!

 Sú ženy povinné odpovedať na otázku, prečo nechcú mať deti? Takto geniálne to robia tie slávne!

zdroj: flickr.com

Stále viac žien nemá problém nahlas povedať, že deti mať nechcú. Aj tak si takmer každá z nás už niekedy vypočula alebo vypočuje otázku: „Kedy budeš mať deti?“, nehovoriac o nevyžiadaných radách a presvedčovaniu k rozhodnutiu ich mať. Ak žena počas svojho života nemá deti, naplnila dostatočne svoj potenciál?

Na dobrej odpovedi záleží

Možno že ste aj vy už niekedy premýšľali nad tým, ako vlastne na podobné dotazy odpovedať. S rovnakými prípadmi sa totiž stretávame na dennodenne v rodinách, ale aj na pracovisku či v skupinách priateľov. Aké je to však v prípade žien verejne známych, žien, ktorým je otázka bezdetnosti pokladaná oveľa častejšie a to pred očami miliónov ľudí?

Médiá znásobujú počet správ o nových zaoblených bruškách a mladé ženy pociťujú nátlak kvôli silnému prepojeniu spoločnosti so ženskosťou a materstvom. Na dobrej odpovedi teda záleží.

Nie je hanbou priznať si, že najťažšia “úloha” na svete (ako je častokrát tehotenstvo a následné materstvo nazývané) je skrátka pre ženu až príliš ťažká.

„Majte deti jedine, ak si myslíte, že máte excelentné zručnosti alebo máte túžbu ich nadobudnúť. To množstvo práce a zodpovednosť – nechcela by som ich „pokaziť,“ hovorí Ellen DeGeneres, americká komička, moderátorka a herečka.

Poukazuje tým nie len na to, že rodičovstvo si vyžaduje veľký kus obety a zodpovednosti , ale aj na to, že práve bezdetní partneri častejšie uvažujú nad tým, či by vôbec boli schopní správne viesť svoje deti životom než tí, ktorí už deti majú.

„Tvária sa akoby každá žena zomierala túžbou mať dieťa. To si nemyslím. Nikto sa túto otázku nespýta muža. Potom idete do obchodu a v každom bulvári je titulok „Tehotná a slobodná!“. Zasekli sme sa v ideáli, ktorý hovorí o tom, ako by žena mala žiť,“ myslí si americká modelka a herečka Zooey Deschanel.

Neslušné, urážajúce a ignorantské

Neskôr, už ako tehotná, pre magazín inStyle podotkla, aké otravné bolo neustále počúvať otázky o deťoch predtým, ako ich vôbec mala. Situácie ako táto nám ukazujú, že podobné správanie zakorenené v sexizme sa netýka len bezdetných žien. Otázky o „materskom statuse“ sú rovnako neakceptovateľné, aj keď žena po deťoch túži.

Jennifer Aniston taktiež pripomína, že rozhodnutie mať deti je čisto záležitosťou danej ženy. Slávna herečka, ktorej osobný život sa v médiách rieši celú jej kariéru, odkazuje všetkým ľuďom, že byť matkou neznamená vždy len porodiť dieťa.

„Možno z vašej vagíny nikdy nevyšlo dieťa, no to neznamená, že sa nesprávate ako matka – vlastníte psa, občas sa staráte o deti vašich priateľov. To, že svoje vlastné deti v živote nemáte má mnoho dôvodov a nikto nemá právo súdiť vás. Je to neslušné, urážajúce a ignorantské.“

Určite netreba zabudnúť na to, že nie každá žena v sebe automaticky má “pud materstva”.

„Keď vidím deti, nič necítim. Nemám žiaden materinský inštinkt. Myslím, že možno ovulujem piesok,“ smeje sa speváčka a herečka Margaret Cho, ktorá by si podľa vlastných slov radšej adoptovala 50-ročného dôchodcu, ako mala dieťa.

Niektoré ženy necítia prirodzený “pud rozmnožovať sa” a nie je ich tak málo, ako by sme si mohli myslieť. Podobných odpovedí by sme mohli medzi známymi ženami nájsť ešte mnoho.

„Žijem neuveriteľný život, taký, aký by som s deťmi nikdy nemohla,“ Cameron Diaz.

„Nemyslím si, že žena musí mať deti, aby bola považovaná za úplnú ľudskú bytosť,“ Marisa Topei.

„Nie všetci musia žiť rovnako podľa vzorcov a podľa toho „ako by to malo byť“. Nie každý s maternicou musí mať dieťa, rovnako ako nie každý, kto vie spievať je operný spevák,“ Gloria Steinem.

Odpoveď na otázku z titulky teda znie: Nie, nie je povinnosťou žiadnej ženy vysvetľovať či obhajovať svoje rozhodnutie nestať sa matkou. Pokiaľ však chce a cíti, že môže mať jej názor na ľudí istý dopad, je skvelé informovať ich či inšpirovať iné ženy k tomu, aby bojovali za to, čo naozaj vo svojom živote chcú.

zdroj: mic.com

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články