• 24. máj 2022

Takto vyzerala ženská vulva podľa Leonarda da Vinciho! Chýba jej hneď niekoľko dôležitých detailov

 Takto vyzerala ženská vulva podľa Leonarda da Vinciho! Chýba jej hneď niekoľko dôležitých detailov

Britské múzeum vagíny zverejnilo kresbu ženskej vulvy od Leonarda da Vinciho, ktorej však chýba niekoľko kľúčových detailov.

Ako vieme, Leonardo da Vinci vynikal v maľbe a vynálezoch, no bol aj zanieteným “anatómom”, ktorý počas svojej doby vykonával mnohé pitvy a robil podrobné náčrty toho, čo videl.

Hoci svoje štúdium anatómie uchovával v súkromí a nepovažoval sa za anatóma z povolania, príležitostne svoju prácu publikoval. Medzi da Vinciho práce patrí aj aj slávny Vitruviánsky muž, ukazujúci „ideálne“ proporcie ľudského tela.

Vitruviánsky muž od Leonarda da Vinciho, zdroj: wikipedia.org

Keď sa však Leonardo pokúsil načrtnúť intímne partie ženy, niečo podstatné jeho kresbe chýbalo, čo si všimlo aj britské Vagina Museum.

Podľa kresby sa zdá, že da Vinci si nevšimol malé pysky ohanbia (labia minora), ktoré prekrývajú klitoris, ktorý jeho kresba tiež postráda.

“Kresba nie je zameraná na anatómiu vulvy, zdá sa, že sa viac sa zaujímal o konečník a snažil sa zistiť, ako fungujú svaly zvierača,” napísalo britské Vagina Museum.

Možno sa rozhodol ušetriť si trochu času na kreslenie tým, že nenakreslil malé pysky ohanbia a klitoris, namiesto toho načrtol, ako si myslel, že konečník funguje. Bohužiaľ, jeho teórie o konečníku boli tiež nesprávne.

Zostáva nám len dúfať, že od čias Leonarda Da Vinciho sa muži už naučili viac o anatómii ženských pohlavných orgánov.

zdroj: iflscience.com

Nikoleta Engliš

Súvisiace články