• 2. február 2023

Tieto menštruačné produkty používajú ženy v Európe, USA či Afrike najčastejšie

 Tieto menštruačné produkty používajú ženy v Európe, USA či Afrike najčastejšie

zdroj: pexels.com

Na začiatku 20. storočia používali ženy počas menštruácie handry. Odvtedy sa vyvinulo veľa možností, ako urobiť menštruáciu oveľa pohodlnejšou. Stále však existujú časti sveta, kde sú ženy a dievčatá stále odkázané na handry.

Podľa údajov UNICEFu každý mesiac menštruuje 1,8 miliardy ľudí. Pre niektorých je to však jednoduchšie, ako pre iných.

Jednorazové tampóny a vložky sa za posledné storočie stali vo vyspelých krajinách bežne a všade dostupným tovarom. Hoci sú novodobé menštruačné produkty pohodlné, ani zďaleka nie sú dokonalé.

Vysoké ceny, menštruačná stigma a nedostatočný prístup k menštruačným produktom ešte stále vo svete bežne vedú k tomu, že dievčatá vynechávajú školu. Štúdie ukazujú, že niektoré dievčatá v Bangladéši, Indii, Ugande a Spojenom kráľovstve pravidelne zostávajú počas menštruácie doma.

Ďalším faktorom je hromadenie jednorázových menštruačných produktov na skládkach, čím poškodzujú životné prostredie – podľa britských výskumníkov môže trvať 500 až 800 rokov, kým sa obyčajná vložka na skládke rozloží.

Nesprávne použitie tampónu tiež môže spôsobiť syndróm toxického šoku.

Aké menštruačné pomôcky používajú ženy vo svete?

Zatiaľ čo ženy v USA používajú počas menštruácie vložky takmer rovnako často ako tampóny, u Európaniek sú populárnejšie tampóny.

V iných častiach sveta sa tampóny používajú len zriedka. Niekedy je to z kultúrnych dôvodov – na niektorých miestach sa považujú za nečisté, poškodzujúce panenstvo ženy – no častejšie je to z ekonomických dôvodov.

V menej vyspelých častiach sveta, ako napr. v Zambii, Sudáne či Etiópii, ženy stále počas menštruácie používajú staré handry, bavlnu či kúsok látky, pretože si nemôžu dovoliť alebo nemajú prístup k jednorazovým menštruačným produktom.

Štúdia z roku 2015 v Južnom Sudáne zistila, že len 17 % opýtaných dievčat uviedlo, že používajú komerčné jednorazové hygienické vložky. Zvyšok používal kusy starej látky, koziu kožu alebo vôbec nič. Približne 17 % opýtaných dievčat uviedlo, že si kvôli menštruácii kopú malé jamky, ktoré neskôr zasypú zeminou.

V Etiópii, Zimbabwe a Tanzánii menej ako štvrtina dievčat uviedla, že na zvládnutie menštruácie používajú jednorazové vložky. Zvyšok podľa štúdie používa kombináciu látky, bavlny a toaletného papiera.

Ženy v Nepále krvácajú v tzv. menštruačných chatrčiach každý mesiac. Hoci je táto prax, nazývaná „chhaupadi“, nezákonná, mnohí ju stále praktizujú. Prieskum z roku 2019 ukázal, že medzi 400 dospievajúcimi dievčatami v dedinách v stredozápadnom Nepále 77 % praktizovalo chhaupadi, hoci 60 % vedelo, že je to v rozpore so zákonom.

Dnes máme už mnoho alternatív, z ktorých si môžeme vybrať, ak chceme byť ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Menštruačné kalíšky , menštruačné nohavičky či opakovane použiteľné vložky tiež boli distribuované na miesta, kde je obmedzený prístup k štandardným vložkám či tampónom.

Tieto možnosti možno z časti riešia menštruačnú chudobu, neriešia však ďalšie problémy súvisiace s menštruáciou, ktorým mnohé ženy v týchto oblastiach sveta čelia, ako napríklad nedostatok prístupu k čistej vode alebo toalete doma.

zdroj: dw.com

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články