• 12. august 2022

Toxická pozitivita: prečo nie je zdravé byť stále iba pozitívna a šťastná?

 Toxická pozitivita: prečo nie je zdravé byť stále iba pozitívna a šťastná?

Ak si neustále hovoríte, že všetko bude v poriadku a sústredíte sa iba na pozitívne alebo šťastné emócie, a to aj počas zúriacej pandémie koronavírusu, prečítajte si, prosím, tento článok.

“Všetko bude v poriadku.” “Aj toto prejde.” “Zostaň pozitívna!” Stále to môže byť aj horšie.”

Iste ste si už počas svojho života prežili ťažké obdobie (rozchod, strata zamestnania, smrť blízkeho), a je veľmi pravdepodobné, že ste už niektoré z týchto fráz počuli od svojich priateľov a rodiny.

Ľudia, ktorí ich hovoria, majú nepochybne dobré úmysly, jednoducho sa snažia nasadiť vám ružové okuliare do náročného obdobia, ktoré práve prežívate. Ubezpečujú vás, že sa to zlepší, a že máte zostať pozitívna.

Ale ak sú však takéto “povzbudenia” všetkým, čo počujete od svojich priateľov a rodiny, je jasné, že aj dobre mienená nadmerná pozitivita môže byť negatívna.

Tento druh “povzbudzovania” či chlácholenia sebe samej, je taký bežný, že odborníci na duševné zdravie ho majú pomenovaný termínom: toxická pozitivita.

„Toxická pozitivita je myšlienka, že by sme sa mali sústrediť iba na pozitívne emócie a pozitívne stránky života. Je to viera, že ak ignorujeme ťažké a zlé emócie, a časti nášho života, ktoré nefungujú, budeme oveľa šťastnejší, ” uviedla klinická sociálna pracovníčka Heather Monroe.

Problém spočíva v tom, že toxická pozitivita príliš zjednodušuje chod ľudského mozgu a spôsob, akým spracúvame emócie, a to môže skutočne škodiť nášmu duševnému zdraviu.

„Cítiť sa v spojení a vypočutí ostatnými je jednou z najsilnejších zbraní proti depresii a úzkosti, zatiaľ čo izolácia podporuje tieto emočné problémy. Snaha skryť alebo poprieť pocity, môže často viesť k väčšiemu namáhaniu tela a zvýšeným ťažkostiam pri predchádzaní rozrušujúcim emóciám, “ vysvetlila Monroe.

Zatváranie dverí pred negatívnymi emóciami nespôsobí ich zázračné zmiznutie, práve naopak, zhoršuje ich.

Toxická pozitivita v dobe pandémie COVID-19

Vzhľadom na kolektívnu traumu, ktorú všetci prežívame počas pandémie koronavírusu, je toxická pozitivita v súčasnosti obzvlášť dôležitou témou, o ktorej by sa malo hovoriť.

Všetky príspevky na Instagrame, ktoré hovoria, že sa musíme oprieť o túto skúsenosť, tráviť viac času so svojou rodinou, nabrať kondíciu, venovať sa novému koníčku, naučiť sa nový jazyk a nakoniec napísať konečne aj ten román napísať, to je toxická pozitivita, uviedol pre HuffPost Noel McDermott, psychoterapeut v Londýne.

“Jedným z najväčších príkladov toxickej pozitivity je oblasť popierania traumatizujúcej povahy pandémie. Vidíte to napríklad, keď ľudia propagujú iba pozitívnu skúsenosť s lockdownom, “ vysvetlil psychoterapuet.

Ako nebyť obeťou svojej vlastnej toxickej pozitivity

Samozrejme, aj my samy môžeme byť obeťou svojej vlastnej toxickej pozitivity. Spýtaj sa samej seba: Vnucuješ si počas tejto pandémie toxickú pozitivitu? Dala si si čas na premýšľanie nad svojím smútkom a nepokojom nad tým, ako sa ti zmenil život? Alebo tieto myšlienky odoženieš čo najrýchlejšie, aby si sa mohla sústrediť na to, aby si zostala pozitívna a vďačná za to, čo máš?

Samozrejme, nie je nič zlé na tom, keď si v týchto temných časoch pripomenieš, za čo si vo svojom živote vďačná. Môžete to však urobiť a zároveň uznať svoje znepokojenie, strach či neistotu.

“Proti toxickej pozitivite môžete bojovať uznaním, že vo vás môže naraz existovať viac komplexných emócií,” povedala Jenny Maenpaa, terapeutka z New Yorku.

Teraz, keď vieme, že tlačenie na pozitivitu nie je spôsob, ako vyriešiť problémové časy, aká je lepšia cesta? Odborníci radia toto:

  • Dovoľte si prežívať negatívne aj pozitívne emócie.
  • Zabojujte so svojou úzkosťou prostredníctvom denníka alebo mentálnych cvičení.
  • Keď zistíte, čo vám spôsobuje úzkosť, doprajte si čas sa o seba postarať

Namiesto pozitívnych povzdbudení, vám na záver venujem niekoľko tých reálnych, ktoré zrejme často od druhých nepočujete:

Vyplač sa. Smúť ďalej. Áno, je to teraz fakt zlé.

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.