• 30. marec 2023

Ukrajinské dievčatá si zo strachu pred znásilnením strihajú vlasy na krátko, aby boli menej atraktívne pre ruských vojakov

 Ukrajinské dievčatá si zo strachu pred znásilnením strihajú vlasy na krátko, aby boli menej atraktívne pre ruských vojakov

zdroj:unwomen.org

Vojna na Ukrajine trvá už siedmy týždeň, pričom správy o sexuálnom násilí a znásilneniach stále pribúdajú. Situácia je mimoriadne zlá najmä v okupovaných oblastiach, kde sa obeťami stávajú okrem žien aj mladé, neplnoleté dievčatá.

Organizácia Human Rights Watch nedávno zverejnila článok, v ktorom sa nachádzajú aj rozhovory s desiatimi obeťami či svedkami znásilnení. Jednou z nich je aj 31-ročná Ukrajinka, ktorú ruský vojak napadol a so zbraňou v ruke opakovane znásilnil. Stalo sa tak v Charkovskej oblasti, keď spolu s ostatnými ženami a deťmi trávila noc v pivnici v jednej z miestnych škôl. Príbeh, z ktorého mrazí, zakončila slovami: „Mám šťastie, že žijem.“ Nebola však jediná.

Oslobodenie ukrajinských miest Ivankiv, Buča a Irpin na konci marca prinieslo aj ďalšie šokujúce a neospravedlniteľné obvinenia. Lyudmyla Denisova, ukrajinská ombudsmanka pre ľudské práva , uviedla:

„14-ročné dievča bolo znásilnené piatimi okupantami. Teraz je tehotná. 11-ročný chlapec znásilnený pred očami jeho matky priviazanej ku stoličke. 20-ročná žena taktiež znásilnená, troma vojakmi súčasne.“

Na Ukrajine je momentálne zvýšený dopyt práve po postkoitálnej antikoncepcii typu Postinor, ktorú ľudovo poznáme aj ako „tabletku po“. Ide o antikoncepciu, ktorú možno použiť v priebehu 72 hodín od pohlavného styku. Nepochybne ide o pohotovostnú ochranu ukrajinských žien, najmä neplnoletých, pred nechceným tehotenstvom, ktoré môže byť výsledkom znásilnenia.

Počas mesačnej ruskej okupácie boli ženy v postihnutých oblastiach často vyťahované z pivníc a úkrytov za vlasy. Mladé ukrajinské dievčatá si preto začali vlasy strihať na krátko. Nie je to však ich jediný dôvod. Svojich vlasov sa vzdávajú aj preto, aby boli „menej atraktívne“ a nevzbudzovali pred ruskými vojakmi prílišnú pozornosť.

Ruskí okupanti zneužívajúci civilné obyvateľstvo, sa takto dennodenne dopúšťajú činov, ktoré sú trestnými aj v živote počas mieru. Pramila Patten a Sima Bahous vo vyjadrení OSN zdôrazňujú, že ide o vojnové zločiny. Organizácia spojených národov v spolupráci s miestnymi ženskými organizáciami taktiež posilňuje zdravotné služby v oblasti reprodukčného, fyzického aj psychického zdravia, v snahe reagovať na naliehavé potreby obetí sexuálneho násilia.

zdroje: unwomen.org, hrw.org, indiatoday.in, nationalreview.com

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články