Ukrajinské dievčatá si zo strachu pred znásilnením strihajú vlasy na krátko, aby boli menej atraktívne pre ruských vojakov

zdroj:unwomen.org
Vojna na Ukrajine trvá už siedmy týždeň, pričom správy o sexuálnom násilí a znásilneniach stále pribúdajú. Situácia je mimoriadne zlá najmä v okupovaných oblastiach, kde sa obeťami stávajú okrem žien aj mladé, neplnoleté dievčatá.
Organizácia Human Rights Watch nedávno zverejnila článok, v ktorom sa nachádzajú aj rozhovory s desiatimi obeťami či svedkami znásilnení. Jednou z nich je aj 31-ročná Ukrajinka, ktorú ruský vojak napadol a so zbraňou v ruke opakovane znásilnil. Stalo sa tak v Charkovskej oblasti, keď spolu s ostatnými ženami a deťmi trávila noc v pivnici v jednej z miestnych škôl. Príbeh, z ktorého mrazí, zakončila slovami: „Mám šťastie, že žijem.“ Nebola však jediná.
Oslobodenie ukrajinských miest Ivankiv, Buča a Irpin na konci marca prinieslo aj ďalšie šokujúce a neospravedlniteľné obvinenia. Lyudmyla Denisova, ukrajinská ombudsmanka pre ľudské práva , uviedla:
„14-ročné dievča bolo znásilnené piatimi okupantami. Teraz je tehotná. 11-ročný chlapec znásilnený pred očami jeho matky priviazanej ku stoličke. 20-ročná žena taktiež znásilnená, troma vojakmi súčasne.“
Na Ukrajine je momentálne zvýšený dopyt práve po postkoitálnej antikoncepcii typu Postinor, ktorú ľudovo poznáme aj ako „tabletku po“. Ide o antikoncepciu, ktorú možno použiť v priebehu 72 hodín od pohlavného styku. Nepochybne ide o pohotovostnú ochranu ukrajinských žien, najmä neplnoletých, pred nechceným tehotenstvom, ktoré môže byť výsledkom znásilnenia.
Počas mesačnej ruskej okupácie boli ženy v postihnutých oblastiach často vyťahované z pivníc a úkrytov za vlasy. Mladé ukrajinské dievčatá si preto začali vlasy strihať na krátko. Nie je to však ich jediný dôvod. Svojich vlasov sa vzdávajú aj preto, aby boli „menej atraktívne“ a nevzbudzovali pred ruskými vojakmi prílišnú pozornosť.
Ruskí okupanti zneužívajúci civilné obyvateľstvo, sa takto dennodenne dopúšťajú činov, ktoré sú trestnými aj v živote počas mieru. Pramila Patten a Sima Bahous vo vyjadrení OSN zdôrazňujú, že ide o vojnové zločiny. Organizácia spojených národov v spolupráci s miestnymi ženskými organizáciami taktiež posilňuje zdravotné služby v oblasti reprodukčného, fyzického aj psychického zdravia, v snahe reagovať na naliehavé potreby obetí sexuálneho násilia.
zdroje: unwomen.org, hrw.org, indiatoday.in, nationalreview.com
