• 29. máj 2023

Ursula von der Leyen: Musíme prejsť ešte dlhú cestu, kým sa so ženami bude vždy a všade zaobchádzať ako s rovnocennými

 Ursula von der Leyen: Musíme prejsť ešte dlhú cestu, kým sa so ženami bude vždy a všade zaobchádzať ako s rovnocennými

Jedna z najmocnejších európskych političiek dôrazne odsúdila sexistické zaobchádzanie na úrovni najvyššej politiky.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vystúpila v Európskom parlamente a uviedla, že je presvedčená, že na stretnutí s vodcom Turecka jej bolo odopreté rovnaké zaobchádzanie po boku predsedu Európskej rady Charlesa Michela, pretože on je muž a ona žena.

Namiesto stoličky bola von der Leyen odsunutá na pohovku s nižším sedením, oproti tureckému ministrovi zahraničných vecí, ktorého prevyšovala.

Video z von der Leyen prekvapenej a zjavne frustrovanej reakcie pri pohľade na usporiadanie sedenia sa stalo virálnym niekoľko hodín po stretnutí.

“Nemôžem nájsť nijaké vysvetlenie pre to, čo sa stalo. Musím teda skonštatovať, že sa to stalo preto, že som žena. Stalo by sa to, keby som mala na sebe oblek a kravatu? Na fotkách z minulých stretnutí som nevidela žiaden nedostatok stoličiek, ale tiež som na nich nevidela ani ženy, “ uviedla Ursula von der Leyen.

Predseda Európskej rady Charles Michel technicky predstihuje Ursulu von der Leyen v diplomatickom protokole, ale obaja zvyčajne dostávajú na stretnutiach rovnocenné sedenie.

Na minulých stretnutiach medzi dvoma predchádzajúcimi najvyššími lídrami EÚ, boli dvaja muži, a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, a všetci traja lídri boli usadení rovnako.

Von der Leyen sa vo svojom pondelkovom vystúpení v europarlamente prihovárala najmä poslankyniam, ktoré mohli podľa nej spoznať svoje vlastné skúsenosti v jej.

” Som si istá, že presne viete, ako som sa cítila. Cítila som sa zranená a cítila som sa sama, ako žena a ako Európanka. Pretože to nie je o usporiadaní sedenia alebo protokole, je to o tom, kto sme. Ide o hodnoty, ktoré predstavuje naša únia, a to ukazuje, akú dlhú cestu ešte musíme prejsť, kým sa so ženami bude vždy a všade zaobchádzať ako s rovnocennými, “ uviedla.

Celý príhovor Ursuly von der Leyen v Európskom parlamente si môžete pozrieť tu:

zdroj: washingtonpost.com

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.