• 24. september 2022

Vaginálna suchosť môže trápiť ženy v akomkoľvek veku. Čo ju spôsobuje a kedy navštíviť gynekológa?

 Vaginálna suchosť môže trápiť ženy v akomkoľvek veku. Čo ju spôsobuje a kedy navštíviť gynekológa?

Príčin vaginálnej suchosti môže byť viacero, psychologických aj fyziologických. Či už ste počas sexuálnej aktivity suchšia, ako by ste chceli, alebo pociťujete všeobecné nepohodlie spôsobené suchosťou vagíny, tu sú niektoré z možných príčin a riešení.

Vaginálna suchosť, odborne atrofická vaginitída, je chronické a progresívne (časom ochorenie, ktoré je charakteristické suchosťou pošvy, zápalom a stenčením slizničnej vrstvy vagíny a dolných močových ciest.

Atrofická vaginitída trápi najčastejšie ženy v období menopauzy, ale toto ochorenie môže postihnúť ženy v akomkoľvek veku. Symptómy môžu zahŕňať pocit pálenia, vaginálny diskomfort alebo svrbenie, časté infekcie močových ciest, abnormálny vaginálny výtok alebo bolesť počas sexu či masturbácie.

Vaginálna suchosť a hladina estrogénu

Hormón estrogén pomáha udržiavať vagínu vlhkú a tiež je zodpovedný za hrúbku vaginálnej výstelky. Ženské telo produkuje prirodzene menej estrogénu:

  • v období menopauzy
  • po pôrode, najmä ak dojčíte
  • ak je žena fajčiarka
  • počas obdobia nadmerného stresu
  • počas užívania antidepresív alebo antikoncepcie
  • po odstránení vaječníkov

Vaginálna lubrikácia a sex

Ak si všimnete suchosť počas sexu, môže to byť z niekoľkých dôvodov. Možno vás to, čo robí váš partner, až tak nevzrušuje, preto sa nehanbite naviesť ho na tú správnu cestu. Ak sa cítite vzrušená, no stále pociťujete suchosť, vaše telo môže jednoducho potrebovať čas, aby dohnalo váš mozog.

Ak si všimnete vaginálnu suchosť spolu s nedostatkom sexuálnej túžby, môže ísť o nízke libido, ktoré môže byť spôsobené mnohými faktormi, vrátane liekov a zdravotných problémov.

Vaša sexuálna túžba je ovplyvnená niekoľkými hormónmi, ktoré kolíšu počas celého menštruačného cyklu. Hlavnú úlohu hrajú estrogén a progesterón.

Ako si poradiť s vaginálnou suchosťou?

Ak pociťujete vaginálnu suchosť náhle po tom, ako ste začali s užívaním liekov alebo hormonálnej antikoncepcie, porozprávajte sa o tom so svojim lekárom/lekárkou.

Ak máte podozrenie, že vaša suchosť môže byť spôsobená nízkymi hladinami estrogénu, existuje niekoľko možností: vaginálne zvlhčovače alebo lubrikanty, lokálny vaginálny estrogénový krém alebo tableta, systémová estrogénová (a progesterónová) terapia a ďalšie metódy. Preberte možnosti so svojim gynekológom/gynekologičkou, aby ste zistili, čo je pre vás tou najlepšou voľbou.

Ak to, čo robí váš sexuálny partner/ka, pre vás nefunguje, komunikujte s ním/s ňou o svojich sexuálnych túžbach – možno dokonca zistíte, že len rozprávanie o tom zvyšuje vaše vzrušenie. Zvážte skúsiť niečo nové, napr. sexuálne hračky.

Ak sa cítite vzrušená, ale vlhkosť stále neprichádza, venujte viac času predohre, môže byť jedným zo spôsobov, ako zvýšiť prirodzenú lubrikáciu vagíny.

Ak ste vyskúšali všetky možnosti a stále ste nenašli vinníka, môžete mať alergiu na chemikálie v mydle, pracích prostriedkoch, lubrikantoch alebo hygienických výrobkoch – tie môžu tiež spôsobiť vaginálnu suchosť alebo podráždenie. Skúste prejsť na prírodné produkty.

Nezabúdajte, že vaša vagína sa čistí sama, takže nie je potrebné používať žiadne vnútorné výplachy. Prílišná hygiena jej tiež neprospieva.

Ak vaše problémy so suchosťou vagíny pretrvávajú, neváhajte navštíviť svojho gynekológa/gynekologičku, aby zistil/a príčinu vašich problémov. Môže vás čakať odber krvi na stanovenie hladiny estrogénu, počas vyšetrenia sa gynekológ/gynekologička zameria na hrúbku a farbu sliznice vagíny a môže odobrať sekrét na laboratórnu diagnostiku.

zdroj: helloclue.com, lieky24.sk

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články