• 30. marec 2023

Vaginálny výtok: kedy je normálny a čo signalizujú jeho zmeny?

 Vaginálny výtok: kedy je normálny a čo signalizujú jeho zmeny?

Ľudské telo má mnoho samočistiacich procesov a jedným z nich je aj prirodzený výtok. V plodnom veku nie je vaginálny výtok dôvod k znepokojovaniu.

Normálny vaginálny výtok je číry alebo mliečny, hlienovitej konzistencie a bez zápachu. V priebehu menštruačného cyklu sa mení jeho množstvo aj vzhľad, takisto pri vzrušení a emočnom strese sa zvyšuje jeho produkcia.

Ak však začne výtok meniť farbu, konzistenciu, množstvo alebo začne zapáchať, môže sa jednať o zápal.

Dôležité upozornenie: Každý druh infekcie má svoje charakteristické príznaky, na základe ktorých sa dá orientačne určiť, o akého pôvodcu sa jedná. Presnú diagnózu však dokáže určiť len gynekológ na základe anamnézy, vyšetrenia a mikroskopického alebo kultivačného nálezu.

Vplyv na vaginálny výtok môžu mať tiež antibiotiká, hormonálna antikoncepcia či prirodzený menštruačný cyklus.

Zmenený vaginálny výtok môže signalizovať:

  • kvasinkovú infekciu– vtedy je výtok biely a hustý, bez zápachu, môžete pociťovať svrbenie, či pálenie pri močení
  • bakteriálnu infekciuvýtok je žltý, biely alebo šedý s rybacím zápachom, môže sa vyskytovať bolesť pri močení a svrbenie
  • chlamýdiovú infekciu – 80% týchto infekcií je bezpríznakových, najčastejšie býva prítomné ľahké krvácanie, najmä po styku a bolesť v podbrušku
  • alergickú reakciu – prejavuje sa svrbením a podráždením. Alergia môže byť napr. na intímnu kozmetiku, lubrigačné gély, aviváž, materiál spodnej bielizne, toaletný papier alebo jeho parfumovú zložku, kondóm (latex) a pod.

Nakoľko pri jednotlivých typoch infekcií nebývajú vždy prítomné všetky príznaky, alebo sa môžu u každej ženy odlišovať, je ťažké s istotou určiť, o aký typ infekcie sa jedná.

Nerobte si samodiagnostiku, niekedy to môže viac uškodiť. Často sa vyskytujú aj zmiešané kvasinkovo-bakteriálne infekcie.

Napriek tomu, že existuje množstvo voľnopredajných výrobkov na liečbu kvasinkových infekcií, vždy je najzodpovednejšie navštíviť gynekológa, ktorý vie určiť presnú diagnózu a stanoviť najvhodnejšiu liečbu.

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.