• 27. september 2023

Vakcína proti HPV je na Slovensku konečne hradená poisťovňami! Očkovanie je najlepšie stihnúť ešte pred prvým sexom

 Vakcína proti HPV je na Slovensku konečne hradená poisťovňami! Očkovanie je najlepšie stihnúť ešte pred prvým sexom

zdroj: freepik.com

Na Slovensku máme proti HPV dostupné tri druhy vakcín, Gardasil, Gardasil 9 a Cervarix. Hradenie očkovania zdravotnými poisťovňami sa však týka sa len určitej vekovej kategórie. Poďme si rozobrať na drobné, o čom vlastne HPV je a čo by sme mali robiť pre to, aby sme sa mu vyhli.

Ešte v roku 2006 bola svetu prezentovaná prvá vakcína proti HPV, teda ľudskému papilomavírusu, ktorý významne prispieva k vzniku rakoviny krčka maternice. Tá je zatiaľ jediným druhom rakoviny, proti ktorej bola vyvinutá očkovacia látka. Dôležitou úlohou popri očkovaní je práve prevencia v zmysle pravidelných prehliadok u gynekológa a vyšetrenie steru krčka maternice.  Aktuálne u nás zomiera na tento druh rakoviny ročne približne 200 Sloveniek.

Vakcína pre všetkých? Ako sa to vezme

Od mája tohto roka budú na Slovensku vakcínu proti HPV plne hradiť zdravotné poisťovne avšak len pre dievčatá vo veku 13 rokov. Pre ostatné vekové kategórie poskytujú zdravotné poisťovne iné možnosti. Vakcína Gardasil 9 je nonavalentná, to znamená, že chráni pred najširším spektrom vírusov, ktoré spôsobujú aj ďalšie druhy rakoviny. Rozhodne sa nad ňou oplatí uvažovať.

Napriek tomu, že je HPV vírus v spoločnosti prezentovaný ako sexuálne prenosné ochorenie, pediatrička a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, Elena Prokopová upozorňuje, že to nie je jediný spôsob jeho prenosu.

Ľudský papilomavírus prežíva na viacerých povrchoch, dokonca úspešne odoláva aj niektorým chemickým čistiacim prostriedkom. Stačia verejné toalety, prípadne spoločný uterák. Zaznamenané boli dokonca prípady, kedy sa bradavice objavili na tele malých detí, ktoré sa kúpali spoločne so svojimi rodičmi.

Očkovanie má zmysel aj počas aktívneho sexuálneho života

Očkovanie proti HPV má najväčší zmysel, ak ho stihnete absolvovať ešte pred prvým sexuálnym stykom. Ani pre ľudí, ktorí už aktívne pohlavne žijú však nestráca zmysel, pretože riziko rozvoja niektorého z HPV ochorení je vakcínou možné výrazne znížiť. Gynekológovia ho odporúčajú dokonca aj ženám po konizácii.

S HPV infekciou sa počas života stretne približne 80% sexuálne aktívnych ľudí. Zdravého a imunitne silného jedinca by vírus nemal ohroziť, stačí však malá infekcia alebo oslabená imunita a problém je na svete.

Riziká a nežiadúce účinky po očkovaní proti HPV v podstate neexistujú alebo sú zanedbateľné. Odborníci hovoria maximálne o začervenanom mieste vpichu, prípadne mierne zvýšenej telesnej teplote krátko po vakcinácii.

Dokedy sa proti vírusu môžete dať zaočkovať nie je definované. Horná hranica totiž neexistuje a keďže vývoj rakoviny krčka maternice môže trvať aj celé roky, odborníci sa zhodujú, že očkovanie má zmysel pokojne aj v päťdesiatke. Vakcína proti HPV má nespornú výhodu v tom, že dokáže zastaviť progres ochorenia. Svoj význam teda dokazuje aj v prípade, že sa dá zaočkovať už infikovaný pacient.

„Je jednoznačne preukázaná výhodnosť očkovania dievčat i chlapcov, a to nielen preto, že muži sú hlavnými prenášačmi týchto typov infekcií, ale aj z dôvodu stále rastúceho počtu orofaryngeálnych a análnych typov rakoviny, ktoré sú zapríčinené rovnakým typom nákazy. Dostupnosť najnovšej nonavalentnej vakcíny, ktorá pokrýva viac ako 90 % genitálnych HPV infekcií, nám po prvýkrát poskytuje reálnu šancu nielen znížiť, ale aj takmer eliminovať niektoré typy devastujúcich karcinómov, prinajmenšom pre naše deti a deti ich detí,” uviedol vo svojom liste pre HPV College prof . Harald zur Hausen, nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a lekárstvo z roku 2008, ktorú získal práve za objav súvislosti infekcie HPV s niektorými typmi rakoviny.

Presné výsledky sú zatiaľ v nedohľadne

Odborníci sa zhodujú, že presný číselný obraz si o dopade vakcinácie proti HPV zatiaľ nemožno urobiť, pretože samotný karcinóm krčka maternice sa rozvíja niekoľko rokov až desaťročí.

Už teraz je však jasné, že krajiny s vysokou zaočkovanosťou môžu o toto ochorenie takpovediac „prísť“, pretože úplne vymizne, podobne ako mnoho iných ochorení, proti ktorým v krajinách vznikol očkovací program. Na Slovensku máme proti HPV dostupné tri druhy vakcín a to Gardasil, Gardasil 9 a Cervarix.

zdroje: hpv-college.sk, TASR

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články