• 27. september 2023

Vedci vyvinuli nehormonálnu mužskú antikoncepciu s 99% účinnosťou a bez vedľajších účinkov

 Vedci vyvinuli nehormonálnu mužskú antikoncepciu s 99% účinnosťou a bez vedľajších účinkov

zdroj: freepik.com

Mužská antikoncepčná tabletka preukázala 99 % účinnosť na myšiach, klinické testovanie na na ľuďoch by malo začať ešte tento rok.

Výsledky štúdie boli prezentované na konferencii American Chemical Society. Tajomstvom fungujúcej mužskej antikoncepcie bez vedľajších účinkov je to, že nie je zameraná na testosterón.

Zameranie sa na pohlavný hormón testosterón môže zvyčajne viesť k vedľajším účinkom, ako je prírastok hmotnosti, depresia a zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení. V súčasnosti je tlmenie testosterónu najbežnejšou metódou iných mužských antikoncepčných prostriedkov, ktoré prechádzajú klinickými skúškami.

„Muži sú menej ochotní užívať antikoncepčnú tabletku, ktorá má výrazné vedľajšie účinky. Preto sa zameriavame na nehormonálnu cestu vývoja mužskej antikoncepčnej pilulky, “ uviedol Abdullah al Noman, jeden z členov vedeckého tímu z University of Minnesota.

Pri vývoji mužskej antikoncepcie sa výskumníci zamerali na proteín nazývaný receptor kyseliny retinovej alfa (RAR-α). Tento proteín je jedným z rodiny troch jadrových receptorov, ktoré viažu kyselinu retinovú, formu vitamínu A, ktorá hrá dôležitú úlohu pri tvorbe spermií a embryonálnom vývoji.

Odstránením receptora RAR-α u samcov myší dokázali vedci urobiť samcov myší sterilnými. Vo svojej štúdii tím identifikoval zlúčeninu YCT529, ktorá účinne utlmila RAR-α.

YCT529, ktorý sa podával perorálne myšiam počas štyroch týždňov, dramaticky znížil počet spermií u myší a bol v 99% účinný pri prevencii tehotenstva bez akýchkoľvek pozorovateľných vedľajších účinkov. Samce myší dokázali znovu splodiť mláďatá štyri až šesť týždňov potom, čo prestali dostávať zlúčeninu.

Vedci dúfajú, že začnú testovanie YCT529 na ľuďoch v druhej polovici roku 2022.

zdroj: globnews.ca

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články