Vložky alebo kalíšok? Pozrite si najväčšie porovnanie menštruačných pomôcok

Od tradičných po eko-friendly a inovatívne absorpčné pomôcky, moderná doba ponúka aj tým najnáročnejším používateľkám veľa možností. Pri zdravom menštruačnom cykle dostane žena asi 450 menštruácií za život. Preto je vždy dobré premýšľať o produktoch, ktoré nám toto obdobie uľahčia. Tu je porovnanie menštruačných pomôcok, ktoré sú dostupné na našom trhu.
To platí najmä v súčasnosti, pretože používanie tradičných produktov sa za posledné roky dramaticky znižuje a obavy týkajúce sa udržateľnosti (oprávnene) neustále narastajú. Dovoľte nám odprezentovať niektoré z hlavných dostupných možností a ich menej populárnych, no o to pohodlnejších alternatív.
Hygienické vložky sú základ, ktorý všetky poznáme
Pravdepodobne najbežnejšie používaný produkt, hygienická vložka, je komerčne dostupná už viac ako storočie. V priebehu desaťročí sa ich dizajn aj kvalita vyvíjali tak, aby boli pre používateľky príjemné a zdravotne neškodné. Dnes v drogériách nájdete desiatky značiek, tvarov, vôní či veľkostí – môžu byť tenké, keď príliš nekrvácate, bežné alebo hrubé pre silnejšie krvácanie („maxi“ alebo „super“ vložky).
Vzhľadom na ich jednorazovú povahu však nie sú tou najekologickejšou možnosťou. Musia sa meniť približne každé štyri hodiny, aby sa zabránilo rastu baktérií a zápachu. Na trhu sú už aj viac ekologické verzie jednorazových vložiek – prateľné menštruačné vložky vyrobené najmä z bavlny v kombinácii s inými materiálmi. Po použití je možné vložku vyprať v studenej vode a potom v práčke.
Tampóny ako prvá alternatíva vôbec
Porovnanie menštruačných pomôcok musí hneď v tesnom závese obsahovať tampóny. Používa sa vnútorne vložením do pošvového kanála. To si môže vyžadovať prax a nie pre každého je ich používanie pohodlné. Tampóny fungujú tak, že absorbujú menštruačnú krv. Môžu byť ponechané asi štyri hodiny, potom sa odstránia jemným potiahnutím šnúrky.

Mnohým ženám sa tampóny páčia, pretože sú diskrétnejšie ako vložky, a to ako z hľadiska menšieho balenia, tak aj počas používania (t. j. nie sú viditeľné na spodnej bielizni). Tampóny, rovnako ako vložky, nie sú tou najšetrnejšou možnosťou z hľadiska životného prostredia a našej peňaženky. Niektoré tampóny sa dodávajú s aplikátormi – malými tyčinkami vyrobenými z kartónu alebo plastu, ktoré vám pomôžu vložiť tampón do vagíny.
Menštruačné kalíšky postupne valcujú trh
V posledných rokoch veľa žien upúšťa od tradičnejších možností tampónov a vložiek v prospech menštruačného kalíška. Tento malý silikónový alebo latexový kalíšok funguje tak, že sa zloží a vloží dovnútra tak, aby spočíval na vaginálnej stene, kde zbiera krv. Správne umiestnenie si vyžaduje trochu cviku. Kalíšky môžu zostať v pošve až 12 hodín, potom by sa mali vybrať, vyprázdniť, opláchnuť a podľa potreby znova použiť. Na konci menštruačného cyklu ich treba pred použitím na ďalšie obdobie sterilizovať v horúcej vode. Môžu sa používať až desaťročie, čo z nich robí jednu z najekologickejších a najúspornejších možností.
…a čo tak menštruačné nohavičky?
Najnovším nováčikom na scéne je spodná bielizeň priamo absorbujúca menštruačnú krv. Vrstva, ktorá zabraňuje presakovaniu, nebráni nohavičkám vyzerať navonok ako bežná spodná bielizeň. A keďže sa dajú prať, sú jednou z najudržateľnejších dostupných možností (podobne ako kalíšok).
Nie sú najlacnejšie, no pri porovnaní s rokmi míňania na jednorazové vložky či tampóny sa určite oplatia. Naviac sa začína na trhu rozmáhať konkurencia, čo bude pravdepodobne viesť k zníženiu ceny tohto produktu. Okrem toho sa inovujú, vedci vyvíjajú stále viac príjemné a pohodlné materiály a nové možnosti ochrany pri menštruácii, napríklad menštruačné plavky.

Najviac diskutovanou otázkou zostáva ich spoľahlivosť. Niektoré ženy a dievčatá zaznamenajú únik krvi počas obzvlášť ťažkých dní, takže ich niekedy zároveň používajú s iným menštruačným produktom. V kombinácii s kalíškom alebo tampónom počas prvých dní stále zostávajú dobrým priateľom každej ženy, ktorej záleží na našej planéte.
Porovnanie menštruačných pomôcok v minulosti by vyzeralo celkom inak
V európskych a severoamerických štátoch si ženy 19. storočia vyrábali menštruačnú spodnú bielizeň z flanelu alebo tkanej látky. Na prelome storočia obavy z rastu baktérií a nedostatočného čistenia opakovane použiteľných výrobkov medzi jednotlivými noseniami vytvorili nový trh menštruačnej „hygieny“. V rokoch 1854 až 1915 sa začali vyrábať prvé menštruačné kalíšky (zvyčajne z hliníka alebo tvrdej gumy) a gumené nohavice (doslova spodná bielizeň podšitá gumou).
Počas prvej svetovej vojny si sestry všimli, že celulóza bola oveľa účinnejšia pri absorbovaní krvi v porovnaní s látkovými obväzmi. To inšpirovalo prvú celulózovú hygienickú vložku Kotex, vyrobenú z prebytočných vysoko absorpčných vojnových obväzov, ktorá bola prvýkrát predaná v roku 1918. Áno, až tesne predtým, ako ženy získali volebné právo, prišla na trh pomôcka, ktorá ženám po tisícročiach menštruácií priniesla aké-také hygienické možnosti.
Vojna spôsobila aj ďalší veľký posun v živote žien: teraz bolo potrebné, aby prispeli k továrenskej výrobe tak, ako nikdy predtým. Zamestnávatelia v továrňach počas druhej svetovej vojny prostredníctvom reklám povzbudzovali ženy, aby používali menštruačné produkty, aby sa „zosilnili“ a pokračovali v práci počas mesačného krvácania. Začiatok zavádzania produktov znamenal, že ženy mohli prevziať väčšiu kontrolu nad svojím životom, čo im umožnilo pracovať a zúčastňovať sa aktivít mimo domova spôsobom, akým predtým nemohli.
Moderné jednorazové tampóny boli patentované v roku 1933. Prvé menštruačné vložky bez krídelok boli predané v roku 1972 a inšpirovali mnohé ďalšie variácie menštruačných vložiek. V 80. rokoch sa na trh dostali verzie moderných maxi vložiek a vložiek s krídelkami. Dnes, v 20. rokoch 21. storočia, už nemyslíme len na pohodlie a cenu, ale predovšetkým na dopad, ktorý má menštruovanie na klimatickú zmenu a posúvame sa stále viac tým správnom smerom.
zdroje: helloclue.com, ippf.org
