• 27. september 2023

Volia si ženy menej platené zamestnania alebo si spoločnosť menej cení prácu žien? Takáto je realita v platovej nerovnosti mužov a žien

 Volia si ženy menej platené zamestnania alebo si spoločnosť menej cení prácu žien? Takáto je realita v platovej nerovnosti mužov a žien

Na každé euro, ktoré zarobí muž, žena zarobí 75 centov. Túto vetu, alebo jej verziu, už určite počula väčšina z nás. A všetkým sa nám zdá v 21. storočí ťažko pochopiteľná až priam šokujúca.

Je veľmi ľahké sa pri diskusiách o platovej nerovnosti stratiť v nekonečných štatistikách a argumentoch o tom ako predsa každý pozná, ženu čo zarába viacej ako dvaja muži dokopy. Čo teda znamená, že ženy zarábajú priemerne menej ako muži a čím je to spôsobené?

Ak žena a muž pracujú na tej istej pozícii, dostane žena menší plat?

To by rozhodne nemala, je to totiž nelegálne. Všetci máme právo dostať za rovnakú prácu rovnakú odmenu a na ochranu našich práv exituje veľké množstvo inštitúcii a organizácii. Napriek tomu je niekedy ťažké takéto zaobchádzanie dokazovať. Ako sa porovnávajú rovnaké zamestnania? Môže mi zamestnávateľ zakázať diskutovať výšku môjho platu s kolegami? Môže sa zamestnávateľ odvolať na lepšie vyjednávacie schopnosti alebo skúsenosti môjho kolegu?

Odpovede na otázky o slovenskom pracovnom práve si môžete nájsť na tomto odkaze.

Je platová nerovnosť spôsobená tým, že ženy pracujú na horšie ohodnotených pozíciách a v menej lukratívnych odvetviach?

Áno je. Ženy ešte stále bojujú s takzvaným skleneným stropom , a teda stále existuje veľké množstvo firiem, kde je veľmi náročné sa dostať na riadiace pozície. Eurostat mapuje tento trend a podľa jeho štatistík je zo slovenských manažérov len 36% žien.

Ženy si taktiež často vyberajú pozície a odvetvia, ktoré sú menej finančne ohodnotené. Najviac citovaným príkladom je školstvo, kde je 70% zamestnancov žien. Podobne je na tom napríklad aj zdravotníctvo, kde síce pracuje viac mužov, tí ale pracujú na lepšie platených pozíciách.

Ďalší dôvod pre nižšie priemerné platy žien je aj ten, že ženy pracujú častejšie na polovičný úväzok alebo sú častejšie nezamestnané.

Štatistiky rodovej rovnosti na Slovensku je možné si pozrieť na tomto odkaze.

Prečo si ženy často volia menej platené zamestnania?

Táto otázka je mierne zavádzajúca. Volia si ženy také povolania alebo sú tieto povolania menej platené lebo si ich volia ženy? Ostávajú, ženy doma lebo chcú alebo preto, že ich partner zarába viac peňazí? Pracuje viac žien na polovičný úväzok preto, že si to môžu dovoliť alebo preto, že keby pracovali toľko ako ich kolegovia, nebol by doma nikto kto by navaril?
Volia si ženy menej platené zamestnania alebo si spoločnosť menej cení prácu žien?

Ak chcete vedieť viac o platovej nerovnosti a ako proti nej bojovať môžete sa pozrieť sem.

Digiqole ad

Maggie Drahovská

Súvisiace články