• 29. máj 2023

Vplyv COVID-19 na menštruačný cyklus: faktor ženského zdravia, o ktorom sa nehovorí

 Vplyv COVID-19 na menštruačný cyklus: faktor ženského zdravia, o ktorom sa nehovorí

Mnoho žien, s dlhým priebehom ochorenia COVID-19, u ktorých sa príznaky objavujú aj mesiace po tom, ako ochorenie prekonali, poukazujú na to, že koronavírus ovplyvnil aj ich menštruačný cyklus.

Doterajšie skúsenosti naznačujú, že príznaky COVID-19 by mali zmiznúť asi 2 týždne po objavení sa príznakov. Za posledných pár mesiacov však čoraz viac ľudí po celom svete po prekonaní COVID-19 prežíva dlhodobo zhoršený zdravotný stav, ktorý ľudia v súčasnosti označujú ako “dlhý COVID”.

Medical News Today v článku popisuje zistenia od žien s dlhým výskytom ochorenia COVID-19, ktorí zaznamenali nepríjemné zmeny vo svojich periódach.

Nepravidelná menštruácia, krvné zrazeniny a zhoršenie PMS

Väčšina žien pre Medical News Today uviedla, že odkedy sa infikovali koronavírusom, zažívajú nepravidelné menštruácie, nachádzajú nezvyčajné zrazeniny v menštruačnej krvi a tiež zhoršený predmenštruačný syndróm (PMS).

“Všimla som si, že môj menštruačný cyklus sa okamžite zmenil, keď som ochorela. Dva týždne po prekonaní COVID-19 som mal dostať menštruáciu a nič neprišlo. Pomyslela som si, že musím byť naozaj chorá, a že príde budúci mesiac. Ale ani nasledujúci mesiac neprišlo nič. O osem mesiacov neskôr som mal iba päť menštruácií, “ uviedla jedna z oslovených žien.

Zostáva nejasné, prečo môžu byť menštruačné cykly ovplyvnené počas a po prekonaní ochorenia COVID-19. Avšak na základe ich skúseností s tým, ako môžu vírusové infekcie neočakávane ovplyvniť fungovanie ľudského tela všeobecne, prišli lekárski experti s niekoľkými možnými vysvetleniami.

“Je známe, že samotný stres spôsobuje nepravidelnú menštruáciu narušením osi hypotalamus-hypofýza-vaječníky (v podstate hormonálny systém, ktorým mozog hovorí k vaječníkom). Vidíme to u žien, ktoré prežívajú iné chronické choroby, stresové faktory, úzkosť alebo PTSD (posttraumatickú stresovú poruchu),“ vysvetľuje gynekologička Linda Fann.

Podľa jednej štúdie publikovanej v septembri v Reproductive BioMedicine Online zo 177 žien s COVID-19, 45 (25%) hlásilo zmeny v objeme menštruačnej krvi a 50 (28%) zaznamenalo rôzne zmeny menštruačného cyklu. , ako napríklad slabšie krvácanie alebo dlhšie trvajúce obdobia krvácania. Účastníčky štúdie boli súčasťou skupiny ľudí s COVID-19, ktorí boli ošetrení v nemocnici Tongji v čínskom Šanghaji.

Lekárka v článku vyzvala ženy, ktoré môžu mať kvôli COVID-19 zmeny v svojom cykle, aby o tom hovorili so svojimi gynekológmi/gynekologičkami a v prípade potreby podstúpili ďalšie testy.

“Ak je vaše krvácanie silnejšie ako obvykle alebo trvá dlhšie, ako ste zvyknuté, môžu byť k dispozícii možnosti hormonálnej liečby. Vedomosti sú v tomto prípade silou. Myslím si, že už len vedomie toho, že ide o očakávaný vedľajší účinok COVID-19, je upokojujúce, “ dodala lekárka.

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.