• 4. júl 2022

Vulva, vagína, pošva – zorientujme sa v tom, čo je čo a kde to máme

 Vulva, vagína, pošva – zorientujme sa v tom, čo je čo a kde to máme

Kedysi nebolo ničím výnimočným, že vrcholom sexuálnej výchovy na školách boli len základné informácie o rozmnožovaní a ženskom cykle. Pojmy ako vulva, vagína, pošva, pysky, močová rúra alebo klitoris preto dodnes nevie mnoho žien a tobôž mužov presne lokalizovať. A tak vám prinášame trochu osvety o ženskom tele. Tento text by si mal rozhodne prinajmenšom z edukačného hľadiska prečítať každý, ale naozaj každý!

K základným informáciám patrí základné rozdelenie. To znamená, že ženské pohlavné orgány delíme na vonkajšie a vnútorné. K vonkajším sa radí vulva a jej rôzne časti a k vnútorným zasa pošva, maternica, vajíčkovody a vaječníky. Dnes sa budeme ale viac venovať najmä tým opomínaným, teda vonkajším častiam.

Vulva

Slovo vulva je latinského pôvodu a v preklade znamená hanba. Aj to je dôvod, prečo sa v medicíne o vulve často hovorí ako o ženskom ohanbí. Vulva je pomenovanie pre vonkajšie ženské pohlavné orgány, do ktorých spadajú vnútorné a vonkajšie pysky, vestibul, kosť ohanbia, močový a vaginálny otvor a časť klitorisu.  Celkom veľa, však?

Panenská blana

Vo vaginálnom otvore, teda v tom, do ktorého prenikne mužský pohlavný orgán počas sexuálneho styku, sa nachádza panenská blana, o ktorej tiež koluje mnoho mýtov. Faktom ale je, že panenstvo sa na základe panenskej blany nedá určiť, pretože blana sama o sebe môže byť natrhnutá tak pri zavádzaní tampónu, ako pri niektorých ochoreniach, sexe ale aj pri športových aktivitách. 

Klitoris

Klitoris je opradený tajomstvom, pretože väčšina ľudí netuší ako v skutočnosti vyzerá. Na vonkajších pohlavných orgánoch vidíme len jeho vrchol, avšak tiahne sa do vnútra ženského tela, konkrétne k vnútornej časti stehien. Má na sebe viac ako 8000 nervových zakončení. Z vývojového hľadiska je ženský klitoris náprotivkom mužskému penisu.

Vnútorné a vonkajšie pysky ohanbia

Spolu s tzv. Venušiným pahorkom vizuálne ohraničujú vulvu ako tvar trojuholníka. Toto všetko je viacmenej tukového charakteru. Veľké a malé, alebo vnútorné a vonkajšie pysky sú ako tukové vankúšiky, okolo nich sa nachádzajú potné a mazové žľazy a tiež sú ohraničené ochlpením. Ohraničujú predsieň vagíny, do ktorej už ústi otvor močovej rúry, teda presne to, kadiaľ cikáme. Ďalej ohraničujú aj priestor, za ktorým sa už nachádza samotná pošva, našim očiam viditeľná ako úzka štrbina. Pysky spĺňajú ochranný charakter v okolí ženského pohlavného orgánu, obsahujú erektilné tkanivá a tiež sú bohato inervované. 

Bartoliniho žľazy

Takzvané Bartoliniho žľazy sú označením pre veľké predsieňové žľazy a ich úlohou je zvlhčovať pošvu. Nachádzajú sa v spodnej časti veľkých pyskov.

Hrádza

Za spomenutie ešte stojí pojem hrádza, ktorý poznajú najmä ženy rodiace prirodzeným spôsobom. Je to časť medzi pošvou a konečníkom a práve pri pôrodoch je niekedy nutný jej nástrih, aby sa dieťatko dostalo ľahšie von.

Pošva

Pošva alebo vagína  je miestom, kde sa niečo začína a niečo končí. Ak teda do pošvy vstupujeme z vonkajšej strany môžeme povedať, že je akýmsi spojivom medzi vonkajšími genitáliami a maternicou. Je miestom pohlavného styku a zároveň koncom maternicového kanála.

Pošva je dlhá približne 7 až 11 cm a končí pri krčku maternice.  Ide o svalový orgán, ktorý dokáže vytvárať silné kontrakcie. Tie majú význam najmä pri pôrode, kedy novorodenca takpovediac vypudia. Svalové tkanivo je pokryté sliznicou. Táto sliznica však nie je hladká, ale skôr „pokrčená“.

Pošva má okrem iného aj charakter akejsi ochrany vnútorných orgánov pred infekciami. Túto ochranu zabezpečuje do veľkej miery kyslé prostredie, ktoré vzniká vplyvom tzv. Doderleinových baktérií. Zjednodušene povedané, tieto baktérie produkujú kyselinu mliečnu a tým napomáhajú pred osídlením sliznice choroboplodnými baktériami. Ako však asi všetky vieme, nie vždy sa to podarí. Stačí malé narušenie tejto mikroflóry a infekcia je na svete.

Tak ako, celkom slušná náuka o ženskom tele, no nie?

zdroj: plannedparenthood.org, loono.cz

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články