• 27. september 2023

Zarastajúce chĺpky a ako sa ich zbaviť? Tu sú príčiny, liečba a prevencia

 Zarastajúce chĺpky a ako sa ich zbaviť? Tu sú príčiny, liečba a prevencia

Zarastajúce chĺpky potrápia z času na čas asi každú z nás. Sú bolestivé, zapaľujú sa a spôsobujú značný diskomfort kdekoľvek sa nachádzajú. Netreba ani hovoriť, že najhoršie sú v oblasti bikín a v podpazuší. Dnes si povieme viac o ich odstraňovaní, ale najmä o prevencii ich vzniku a o možných spôsoboch holenia či depilácie.

Povedzme si narovinu, ochlpenie u žien je absolútne prirodzené. Zarastený chĺpok sa vytvorí najčastejšie ako výsledok nesprávnej techniky jeho odstraňovania. Po oholení alebo vytrhnutí sa v istom bode nalomí a namiesto dopredu potom začne rásť v smere ulomenia. V prípade zarastania je to naspäť do kože. Následkom toho vznikne biely alebo ružovkastý pľuzgierik naplnený vodou alebo hnisom a bolesť je na svete.

Pľuzgierik zvykne svrbieť a po prasknutí z neho vykukne pomerne podrastený zalomený chĺpok. Najbolestivejší je v miestach okolo slabín – teda v oblasti bikín alebo v podpazuší. Môže sa stať, že zarastený chĺpok sa nezapáli a tým pádom nespôsobuje žiadne ťažkosti, je to však skôr zriedkavé ako bežné.

Faktom je, že častejšie sa zarastajúce chĺpky vyskytujú u ľudí s kučeravými vlasmi. Majú totiž geneticky častejšie dané točité ochlpenie aj na iných častiach tela ako len vo vlasoch. Nie je to však pravidlo, lámavé chĺpky môžu mať rovnako ľudia s rovnými vlasmi.

Nie je v tom žiadna záludnosť

holenie: pri holení žiletkou brúsite kožu a ochlpenie ostrými čepieľkami, ktoré ich môžu odseknúť takpovediac nakrivo. Vtedy dochádza k povestnému zalomeniu a zarastaniu do inej ako prirodzenej strany.

epilácia a depilácia: epilátory fungujú ako pinzety, takže na otočných diskoch je pripevnených hneď niekoľko maličkých pinzetiek, ktoré po spustení veľkou rýchlosťou vytrhávajú chĺpky aj s korienkom. Problém nastáva, keď sa chĺpok aj s korienkom nevytrhne, ale len odtrhne. Výsledkom môže byť boľavý pľuzgierik a chĺpok rastúci pod kožu. Podobný postup platí aj pri depilácii, ibaže technika je iná – používa sa vytrhávanie chĺpkov pomocou pasty či vosku. Ak sa chlp odtrhne, nastáva rovnaký problém.

Či už si chĺpky holíte alebo vytrhávate, stále platí, že pokiaľ vám akákoľvek technika spôsobuje ich zarastanie, mali by ste ju zmeniť alebo sa zveriť do rúk odborníkom. Mnohé ženy dnes využívajú kozmetické salóny, hoci je to tá drahšia možnosť a v lete, keď si potrebujeme chĺpky odstraňovať častejšie, to môže byť aj časový problém.

Zarastajúce chĺpky nemusia byť katastrofa, možností je veľa

Za zváženie rozhodne stojí laserové odstránenie chĺpkov, ktoré problémy vyrieši dlhodobo na niekoľko mesiacov až rokov dopredu.  Problémom je, že efektívne je najmä na tmavšie chĺpky, pretože tie svetlé laser nezachytí. Podstúpiť ho teda môžete, ale nemusí mať požadovaný efekt pokiaľ máte chĺpky svetlohnedé alebo blond.

zarastajúce chĺpky

Rovnako sa nedá laserovať každá časť tela. V intímnych oblastiach vám v špecializovanom salóne odstránia len oblasť bikín, nie viac. Rovnako tak nie všade odstraňujú chĺpky v podpazuší. No a medzi posledné mínusy tejto inak účinnej metódy patrí cena a pre niekoho aj bolestivosť. Na trhu je však už veľa modelov domácich laserových odstraňovačov ochlpenia, pri všetkých však platí vyššie spomenuté.

Nebojte sa vitamínov

Ako sa hovorí, ženské telo nemožno skrášľovať len zvonka, ale aj zvnútra. Aby sme predchádzali slabým, zalamujúcim a následne zarastajúcim chĺpkom, je potrebné dodať telu vitamíny na posilnenie vlasov, nechtov a pokožky. V tomto prípade je ideálna kombinácia zinku a selénu, ktorý spevňuje vlasové a nechtové vlákna.

Dôležitý je ale aj vitamín A, ktorý je zasa známy ako liek na kožné problémy. Nielenže je pomocníkom pri fľakatej pokožke, ale urýchľuje aj hojenie kožných raniek, medzi ktoré môžeme pokojne radiť aj zarastajúce ochlpenie. Má protizápalové účinky, takže ak vám aj chĺpky po odstraňovaní zarastú, môže sa ľahko stať, že o tom ani nebudete vedieť, pretože sa nezapália do bolestivých pľuzgierikov.

Masáž naša každodenná

Pri zarastaní ochlpenia pomáha aj masáž a natieranie pokožky upokojujúcimi a zvláčňujúcimi olejmi alebo krémami. Doprajte si denne aspoň krátku masáž lýtok a pokožke v ostatných partiách zasa pohladenie v podobe krému.

Ak sa chcete zbaviť viditeľného alebo bolestivého zarasteného chĺpku, rozhodne ho nevytláčajte ako vyrážku! Vyskúšajte jemný peeling, ktorý kožu uvoľní a pľuzgierik sám praskne. Nezabudnite potom miesto prejsť jemnou dezinfekciou, napríklad v podobe aloe vera. Ak to nepomôže, na rade je tenká ihla a pinzeta, nikdy nie nechty!

Kedy sa infikuje?

Ako sme už spomínali, nie každý zarastený chĺpok sa musí automaticky aj infikovať a bolieť. Ak už k tomu ale dôjde, spoznáte to hneď v začiatkoch na základe tmavnutia kože v jeho okolí. Potom môže začať bolieť a plniť sa tekutinou.

Ak si miesto chtiac alebo nechtiac rozškriabete, vytlačíte, nešetrne poutierate uterákom alebo zastriekate miesto antiperspirantom, môžete spustiť proces infekcie, ktorý v závislosti od umiestnenia môže viesť až k boľavým uzlinám a zápalom rôzneho, nie iba kožného charakteru.

Domáce peelingy vhodné na zarastené chĺpky

Ak ste milovníčkou domácej kozmetiky, určite vás poteší niekoľko tipov, ktoré sme si pre vás prichystali v rámci relaxačného ošetrenia nôh, podpazušia, či intímnych partií. Tieto peelingy pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky a prispievajú tak k lepšej povrchovej regenerácii pokožky po akomkoľvek zásahu zvonka.

zarastajúce chĺpky

cukrový peeling: Zmiešajte polovicu šálky kryštálového cukru s niekoľkými lyžičkami olivového oleja, aby vám vznikla jemná pasta. Natrite na miesta pred a po holení, jemne pošúchajte a potom nechajte pôsobiť približne 10 minút. Zmyte teplou vodou.

kávový peeling: Zalejte si obyčajného “turka” alebo použite pomleté kávové zrná z kávovaru, potrite po pokožke a jemne masírujte, kým nebude koža prekrvená. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom zmyte vlažnou vodou.

soľný peeling: Nie je pre každého a obzvlášť nie pre citlivú pokožku. Používajte len vtedy, pokiaľ máte pevnú kožu a nereagujete citlivo, pretože soľ je síce liečivá, ale zároveň aj dráždivá. Je skvelou voľbou pri odstraňovaní drsných a suchých miest. Opäť ju môžete rozpustiť s kvapkou vody alebo oleja a opatrne potierať na zapálené miesta. Môže aj štípať. Po krátkej chvíľke opláchnite vlažnou vodou. Nešúchajte!

bikarbónový peeling: Sóda bikarbóna alebo jedlá sóda sa mieša len so studenou vodou. Nešúchajte po pokožke, pretože môže spôsobiť bolestivé podráždenie. Nechajte pôsobiť a potom opláchnite.

Ako zarastaniu predchádzať?

Stopercentne predísť tomu, aby chĺpky zarastali sa asi nedá, no môžete pre to urobiť niekoľko preventívnych krokov. V prvom rade je dôležité pripraviť pokožku pred holením alebo depiláciou tak, že si pár hodín predtým natriete podpazušie, bikiny alebo nohy olejom. Použiť môžete akýkoľvek kozmetický, ale aj obyčajný olivový olej z kuchyne. Chĺpky a koža zmäknú a pri následnom zákroku žiletkou, voskom alebo pastou nebudú mať tendenciu sa zalamovať.

Rovnako platí, že pri holení je lepšie používať žiletku s ostrou čepieľkou, teda nie opakovane používať jednorazovú žiletku. Takisto je lepšie, ak sa holíte žiletkou s jednou čepieľkou, nie viacerými. Pri viacerých čepieľkach sa chĺpky opakovane narezávajú hlbšie a hlbšie a tým môže dochádzať k ich následnému zalamovaniu.

Pri chemickom odstraňovaní chĺpkov dbajte na presný postup podľa daného produktu. Rovnako platí zmäkčiť pred odstraňovaním kožu aj ochlpenie a vyhnúť sa prípravkom, ktoré vás dráždia. Vosky alebo pasty spôsobujú kožné reakcie častejšie ako holenie žiletkou, preto je dôležité všetko si najprv odskúšať, až potom nakupovať vo veľkom.

Ideálnym riešením je trvalé laserové odstránenie chĺpkov či už doma alebo v kozmetickom salóne, avšak ani táto možnosť nie je pre každého. Rozhodne je potrebná len trpezlivosť, skúšanie a hľadanie toho najvhodnejšieho riešenia pre vás.

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články