• 27. september 2023

Ženské kopačky vládnu svetu

 Ženské kopačky vládnu svetu

Tohtoročný 31. júl sa zapísal do futbalovej histórie mnohými spôsobmi a finálny zápas priniesol viac než len zlaté medaily. Ženský európsky turnaj vo futbale ovládli Angličanky. Kapitánka tímu Leah Williamson spolu so svojimi spoluhráčkami po niekoľkých mesiacoch tvrdej práce a následnej výhre tak prenášajú ženský futbal na úplne novú úroveň.

Anglickým futbalistkám sa darilo celý šampionát, nastrieľali v ňom dokopy 22 gólov a dosiahli aj dve víťazstvá, keď nedovolili súperkám poslať loptu do ich brány. Najväčší ošiaľ však nastal, až keď sa na štadióne vo Wembley ozval posledný hvizd píšťalky hlavnej rozhodkyne Kateryny Monzul. Všade okolo sa rozprúdili bujaré oslavy výhry Anglicka, ktoré tak získalo úplne prvý majstrovský titul pre svoje ženské družstvo.

Nemky zdolali 2 : 1

Po predĺžení sa anglickým hráčkam podarilo zdolať Nemky 2:1. Napínavý zápas rozhodla v 110. minúte Chloe Kelly, ktorá si trpezlivo počkala na platnosť gólu a následne sa vo veľkej eufórii rozbehla a na znak oslavy si vyzliekla svoj dres. To jej síce prinieslo šiestu žltú kartu zápasu, no aj historické víťazstvo, čo bola určite milá obeta.

Celý šampionát vzbudil u fanúšikov veľký záujem. Jeho priebeh si prišlo pozrieť dokopy 574 875 divákov, čo je dvojnásobne viac ako doterajší rekord z roku 2017. Mužský futbal zažíval poslednou dobou vlnu kritiky najmä pre nevhodné správanie sa fanúšikov či už pred štadiónom alebo počas hry. V prípade tohto podujatia to však bolo úplne inak. Uvítacia príjemná atmosféra, ktorá na športový zážitok pritiahla aj rodiny s deťmi, ktoré sa nemuseli báť útokov či násilia. Možno aj vďaka tomu publikum finále ženského EURA 2022 tvorilo až 87 192 divákov – viac než akýkoľvek ženský, ale aj mužský finálový európsky zápas vôbec. 

Ženský futbal potešil aj kráľovnú

Sladký pocit výhry, tisíce fanúšikov oslavujúcich titul na Trafalgarskom námestí v Londýne a more gratulácii na sociálnych médiách sú len zlomkom toho, čo tieto dni the Lionesses, ako sú anglické futbalistky nazývané, zažívajú. K úspechu sa vyjadrila aj samotná kráľovná Alžbeta II., ktorá ocenila najmä to, že hráčky inšpirujú svojimi úspechmi mladú generáciu: „Tieto majstrovstvá a váš výkon počas nich si zaslúžia pochvalu a uznanie. Váš úspech ďaleko prekračuje trofej, ktorú ste získali. Všetky ste nastavili príklad, ktorý teraz bude inšpiráciou pre mnohé dievčatá a ženy. Dúfam, že rovnako ako na dnešný výsledok budete hrdé aj na dôsledky, ktoré ste tomuto športu priniesli.“

Hrdinka zápasu Kelly, útočníčka Manchestru City, utrpela ešte minulý rok zranenie, no jej návrat bol viac než úspešný: „Takto sa plnia sny. Pre malé dievča, ktoré milovalo pozerať futbal, je to niečo úžasné. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na mojej liečbe. Verila som, že tu dnes budem,“ dala Kelly voľný priechod svojim emóciám.

„Nedokážem prestať plakať. Stále sme sa len rozprávali a rozprávali, hovorili o tom, aké by to mohlo byť a konečne sme to dokázali… Toto je moment môjho života, na ktorý som najviac hrdá,“ dodáva s dojatím kapitánka tímu Leah Williamson.

zdroj: edition.cnn.com

zdroj ilustračný obrázok: Tom Jenkins / The Guardian

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články