• 27. september 2023

Ženy sa cítia previnilo, keď si počas menštruácie vezmú voľno, ukázal nový prieskum

 Ženy sa cítia previnilo, keď si počas menštruácie vezmú voľno, ukázal nový prieskum

zdroj: pexels.com

Spoločnosť OnePoll počas svojej novej štúdie zistila, že 61 % žien sa počas menštruácie nikdy necíti komfortne. Výsledky prieskumu ukazujú nemilú pravdu – kvalita života ženy sa počas a mimo menštruácie rapídne líši.

Poznáme to všetky, pravidelná návšteva menštruácie so sebou prináša aj pár nepozvaných hostí. Kŕče, bolesť hlavy, slabosť, nepokojný spánok, náladovosť… Symptómy sprevádzajúce menštruáciu môžeme veľmi spravodlivo zaradiť do skupiny tých, ktoré bežný život komplikujú.

Možno, že aj vy ste si už niekedy vzali deň voľna alebo vynechali školu práve kvôli nepríjemnostiam sprevádzajúcich menštruáciu. Spolu s vami tak robí aj 65% žien opýtaných v prieskume spoločnosti One Poll, a to najmä z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je strach z možného pretečenia, druhým to, že ženy nechcú, aby v práci videli ich menštruačné pomôcky.

Práca a štúdium nie sú jediné udalosti, ktorých sa ženy kvôli menštruácii rozhodnú nezúčastniť. 51% žien sa úplne zdržiava sexu, 45% vynecháva cvičenie a u 41% žien sa problémom stáva aj obyčajná socializácia. Niektoré ženy dokonca uviedli, že z dôvodu silného krvácania vynechali udalosti ako napríklad svadba, skúška, oslava či dovolenka.

Prečo sa ženy nesťažujú, že počas menštruácie trpia?

Viac ako polovica z opýtaných žien v prieskume sa rozhodne byť ticho, pretože sa cítia previnilo pri sťažovaní sa na niečo, čím si musí prechádzať veľa iných žien. Iné ženy sa zase obávajú, že ich budú považovať za slabé.

Stále prítomná menštruačná stigma bráni ženám otvorene hovoriť menštruácii, a problémoch , ktoré sú s ňou spojené. Paradoxne sa ženy cítia komfortnejšie pri zdôverovaní sa s nimi lekárovi či lekárke, v porovnaní s blízkymi osobami ako sú kolegovia, priatelia a rodina.

Čo ženám počas menštruácie najviac pomáha?

Na pomyselnom rebríčku menštruačných „must haves“ je obľúbené jedlo (44%) a lieky od bolesti (42%). Veľa dokáže zmeniť aj výber správnej menštruačnej pomôcky.

„Výber produktu, ktorý je pre ženy pohodlný a účinný, im môže pomôcť vyprázdniť si myseľ a sústrediť sa viac na ich povinnosti, a užívanie si ich života,“ tvrdí Dana Cohan, riaditeľka spoločnosti Cora.

Nový prieskum priniesol aj niekoľko pozitívnych záverov. Menštruačné mýty ako: „Menštruácia musí trvať vždy presne jeden týždeň v mesiaci.“, „Ženy, ktoré ešte nemali pohlavný styk nemôžu používať tampóny.“ alebo „Počas menštruácie sa nedá otehotnieť.“, sa stávajú minulosťou. Stále viac a viac dievčat a žien je o menštruácie lepšie informovaných.

zdroj: walesonline.co.uk

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články