• 27. september 2023

Ženy v USA majú problém kúpiť si tampóny! K malým množstvám v obchodoch sa pridáva aj vyššia cena

 Ženy v USA majú problém kúpiť si tampóny! K malým množstvám v obchodoch sa pridáva aj vyššia cena

USA hlasí nedostatok tampónov. Posledné správy z prevádzok obchodov nie sú priaznivé práve pre menštruujúce ženy, keďže ide o menštruačnú pomôcku, ktorú využíva prevažná časť z nich.

K malým množstvám v zásobách sa pridáva aj vyššia cena, a to všeobecne pre všetky menštruačné pomôcky. Spravodajstvo Bloomberg uviedlo, že len za mesiac máj cena tampónov vzrástla takmer o 10 %, vložiek o 8 %.

Organizácia The Period Project, ktorá vytvára pre ženy menštruačné balíčky, ktoré obsahujú niekoľko tampónov, vložiek, intímok a vreckoviek, zvykla predať jeden z nich za 5,86 $ . Dnes je cena rovnakého balíčka 10 $ a naďalej rapídne rastie.

Nie je úplne jasné, ako veľmi táto situácia ovplyvňuje malých nezávislých obchodníkov, keďže Národná asociácia lekárni a drogérií, nezaznamenala s niektorými dodávateľmi žiadne problémy so zásobami. Neplatí to však pre všetkých.

„Vieme, že ľudia majú stále väčší problém nájsť v obchode určitú značku tampónov, ktorú zvykli používať. Ide hlavne o tampóny bez aplikátora, ako napríklad o.b.,“ uviedla Lysney Tait, riaditeľka neziskovej organizácie Helping Women Period, ktorá dodáva menštruačné pomôcky ženám v núdzi.

zdroj: pexels.com

Elise Joy, zakladateľka spoločnosti Girls Helping Girls, ktorá dodáva tampóny aj do potravinových prevádzok, tiež objasňuje situáciu:

„Nie je nezvyčajné, že nám agentúry volajú s tým, že je niečoho nedostatok, ale aktuálne sa to deje veľmi konzistentne. Niekoľkokrát za týždeň dostávame správy od obchodníkov s prosbou o pomoc. To už nie je bežná situácia.“

Nedostatok tampónov v USA je výsledkom kombinácie viacerých faktorov. Od vnútorných problémov firiem, cez meškania zásielok až po zvyšujúce sa ceny materiálov ako bavlna, plast či umelý hodváb, z ktorých sa tampóny bežne vyrábajú.

Navyše, hygienici sa zhodujú, že tomuto stavu nepomáhajú ani dozvuky pandémie, kedy výroba a inovácie produktu výrazne zaostávali za predchádzajúcimi rokmi.

Firmy však sľubujú obnovenie a naplnenie skladov spolu s navrátením sa k normálnym stupňom výroby už nasledujúce týždne. Tak ako sa vyjadrila spoločnosť Edgewell, ženská starostlivosť a dostupnosť menštruačných pomôcok je zodpovednosť nanajvýš potrebná, ktorá sa musí brať vážne.

Žiadna žena by počas svojej menštruácie, ktorá sa obyčajne opakuje každý jeden mesiac, nemala zostať bez možnosti výberu pomôcky, ktorá je pre ňu najviac vyhovujúca. Procter & Gamble, výrobca tampónov značky Tampax, preto zavádza výrobu tampónov „24 hodín 7 dní v týždni.“

Situácie, ako táto, nám tiež ukazujú, že zásoby nami používaných prostriedkov či materiálov používaných na ich výrobu sa môžu minúť v podstate kedykoľvek. Určite sa preto oplatí vyskúšať aj nové, udržateľnejšie a najmä znovu použiteľné menštruačné pomôcky ako napríklad menštruačné nohavičky, kalíšok a mnoho ďalších.

zdroj: abc7ny.com

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články