• 27. september 2023

Ženy vládnu Austrálii! V novej vláde sedí rekordný počet žien

 Ženy vládnu Austrálii! V novej vláde sedí rekordný počet žien

Austrálska vláda sa rozšírila o nové tváre a mená, pričom figurujú v nej tie ženské. Nové zloženie vlády sa predstavilo túto stredu a premiér Anthony Albanese v ňom vymenoval až 13 ministeriek.

Austrália mala dlhé roky problémy s vyrovnaním mužských a ženských postov vo vláde a parlamente. Dôvodom bol pretrvávajúci názor, že do vyšších vládnych pozícii by sa mal uskutočňovať nábor na základe zásluh a nie pohlavia. V praxi to však znamenalo, že žena sa k politickej moci dostala len so súhlasom svojich mužských kolegov.

Austrália však aktuálne prišla s najviac rôznorodou vládou v jej histórii. Ženy nie len že obsadili 43 % ministerstiev, ale tiež pochádzajú z rôznych etnických a náboženských prostredí.

Napríklad Anne Aly, nová ministerka pre mládež, je prvou moslimkou vo vláde, Linda Burney sa stala prvou ženou a iba druhou domorodou osobou, ktorá zastáva funkciu ministerky pre záležitosti domorodých obyvateľov, či Penny Wong, ktorá je prvou austrálskou ministerkou s ázijskými koreňmi.

Dôležitou črtou podobnej rôznorodosti nie je len samotná pestrá škála žien, ide najmä o ich skúsenosti a súvislosť s daným ministerstvom.

„V parlamente teraz máme toľko talentov. Je to najskúsenejšia nastupujúca vláda od vzniku federácie. S hrdosťou budem viesť túto vládu, ktorá je taká rôznorodá ako samotná Austrália.“ vyjadril sa samotný austrálsky premiér.

Ostatné ministerky, spolu s nezávislými poslankyňami, sa okrem vyššie spomenutých odvetví budú zaoberať aj sociálnymi službami, školstvom a ženskými právami. Chcú taktiež priniesť nové opatrenia v oblasti integrity a klimatickej krízy.

Zmena teda príde aj v rozsahu vykonávania pozícii vyžadujúcich  zodpovednosť. Ženy vo vláde už naďalej nebudú tie, ktoré sa nedotýkajú „veľkých tém“ a to, ako si predstavitelia čerstvo zvolenej vlády myslia, môže priniesť pozitívne zmeny.

zdroje: theconversation.com, abcnews.com

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články